The relative efficiency of monetary and fiscal policy in Turkey
Türkiye'de para ve maliye politikalarının göreli etkinliği
- Tez No: 434987
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Her ülkenin ulaşmak istediği makroekonomik hedefler vardır. Bu hedeflere ulaşmak için ise başvurulan temel iktisat politikası araçları para ve maliye politikalarıdır. Bu politikalardan hangisinin göreli olarak daha etkin olduğu ise literatürde 1960'lardan beri tartışılagelen ancak üzerinde bir uzlaşım sağlanamayan bir konudur. Oysa ki etkin politika tespiti ülke kaynaklarının etkin kullanımı, makroekonomik hedeflere daha kısa sürede ulaşma ve ekonomik krizlerin üstesinden gelebilme açısından önem arzettiği de bir gerçektir. Bu çalışmada Türkiye'de para ve maliye politikalarından hangisinin daha etkin olduğunu ekonometrik bir analiz yardımıyla tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 2003:q2‒2016:q1 dönemlerini içeren bir data setiyle faiz dışı harcamalar, bütçe gelirleri ve geniş anlamda para arzı (M2) değişkenlerinin GSYİH içindeki payları ile GSYİH büyüme oranı arasındaki ilişki En Küçük Kareler (EKK) yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre ele alınan dönemde Türkiye ekonomisi için maliye politikasının etkin bir politika olmadığı; buna karşın, para politikasının ise etkin bir politika tercihi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are specific macroeconomic objectives that every country economy would like to achieve. To reach these objectives, mostly used instruments are monetary and fiscal policy. It is a controversial issue which of these policies is relatively more efficient. On the other hand, it is vitally important to detect efficient policy tools in terms of being used the source of country efficiently, achieving macroeconomic objectives faster, and dealing with economic crises. In this study, which of monetary and fiscal policy is more efficient on the Turkish economy has been tried to detect with the help of an econometric analysis. Therefore, the relationship between the rate of non-interest expenditures, budget revenues, and broad money supply (M2) to GDP and GDP growth rate has been analysed by the Ordinary Least Squares (OLS) method with a data set spanning from 2003:q2 to 2016:q1. According to the analysis results, it has been concluded that monetary policy is an efficient policy while fiscal policy is non-efficient policy for Turkish economy.