Leed sertifika örneği üzerinden, yeşil bina sertifika sistemleri için bir uygulama önerisi
Through the example of leed certification, a practice recommendation for green building certification system
- Tez No: 435000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sürdürülebilir mimarlık, çevresine duyarlı, az enerji tüketen, çevre üzerinde en az olumsuz etkiye sahip olan, kullanıcılarına sağlıklı iç ortamlar sunan ve konfor koşullarını optimum düzeyde sağlayan binalar olarak tanımlanmaktadır. Sürdürebilir yapılar için standartlar oluşturmak ve bu standartların hangi düzeyde yerine getirildiğini değerlendirmek üzere yeşil bina sertifika programları adı altında çeşitli sertifika programları geliştirilmiştir. Bu çalışmada mimarlara, dünyada ve Türkiye'de en çok kullanılan sertifika sistemlerinden biri olan LEED sertifika sistemi üzerinden, sertifika programındaki kriterler uygulanmasında yönlendirici olmak amaçlanmış ve oluşturulan bir örnek proje üzerinden LEED kriterleri analiz edilerek irdelenmiştir. Çalışma 4 bölüm de ele alınmıştır. Genel bilgiler bölümünde, çalışmanın amacı ve kapsamı açıklanmış ve konuyla ilgili literatürde genel bilgilere yer verilmiştir. Yapılan çalışmalar bölümünde LEED sertifika programına uygun örnek bir proje oluşturulmuş ve sertifika sistemine yönelik projede uygulanan tüm kriter ile bu kriterlerin projedeki grafiksel anlatımları verilmiştir. Bulgular ve irdelemeler bölümünde, örnek projeye yönelik yapılan analizler sonucu tabloları oluşturularak elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve irdelenmiştir. Sonuçlar bölümünde LEED sertifikası almayı hedefleyen yeni binalar için, tasarımcılara sertifika sistemindeki kriterlerin uygulanmasında yönlendirici olacak bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainable architecture is defined as buildingsthat are sensitive to the environment, with reduced energy consumption, which has the least negative impact on the environmenby providing comfort for its users and offering a healthy internal environment iat the optimum level. A variety of certificate systems under the name of green building certification systems have been developed in order to create standards for sustainable buildings and to examine at what level these standards have been fulfilled. In this study, through the LEED certification system, among the widely used certification systems in the world and in Turkey, in order to provide an examplary case to the implementation of the criteria by analyzing these LEED criterias through a sample project. Thesis is made up of 4 sections. The general information section, describes the scope and purpose of the study and here, scholarship on the subject in the literature is offered.In the study section, a sample project created through the LEED certification system, propriate for all of these criteria, is applied to the project and a a graphical representation of the criteria in the project.In the findings and analysis section, as a result of the analysis for the sample project, tables are created and evaluated and the findings are examined. In the results section, to achieve LEED certification for new buildings, designers in the implementation of the certificate in the system criteria the router information that is offered.