Oksfordiyen-berriasiyen yaşlı olurdere formasyonunun çökel fasiyeslerinin ve çökelme ortamının incelemesi
Investigation of sedimentary facies and depositional environments of the Oxfordian-Berriasian aged Olurdere Formation
  1. Tez No: 434999
  2. Yazar: ELİF AĞIRMAN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Doğu Pontid'lerde yer alan Oxfordiyen-Berriasiyen yaşlı Olurdere Formasyunun, sedimantolojik, sedimanter petrografik özellikleri incelenmiş, formasyonun fasiyes analizi yapılarak, havza modellemesi yapılmıştır. Olurdere Formasyonu çakıltaşı, kumtaşı, çamurtaşı, silttaşı ardalanmasından oluşan yer yer de ince kömür damarları (Oltu Taşı) içeren kırıntılı tortul kayaçlarla karakteristiktir. Çalışma alanında altta Ramli formasyonu ile olası uyumsuz, üstte ise Soğukçam Formasyonu ile geçişli olarak bulunmaktadır. Plaka tektoniğine göre kumtaşları, magmatik yay ve geçişli yay kaynağından türemiş olduğu tespit edilmiştir. Formasyonun yapılan fasiyes analizlerden elde edilen bulgulardan çökelim ortamının ise yelpaze delta ortamını karakterize ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the sedimentological and sedimentary petrographic features and depositional facies analysis of the Oxfordian- Berriasian aged Olurdere Formation has been investigated and the basin modelling was done. Olurdere formation is characterised by the conglomerates, sandstones, mudstones and siltstones, intercaletions, which includes in places thin coal seams (Oltu Stone). In the investigates area the formation overlie the Ramli Formation with an unconfirmity and is overlain by the Soğukçam Formation with a transitional contact. According to the plate tectonics, the investigated sandstones are derived from magmatic arc and transitional arc sources. In terms of the findings which is optained from facies analysis made in the field studies the depositional environment of the formation was thought as a fan delta environment.