Yeşil bina sertifika sistemlerinin akustik açıdan değerlendirilmesi: Açık planlı ofis örneği
Evaluation of green building certificate systems: An open plan office case study
  1. Tez No: 603239
  2. Yazar: ESİN SENA YENİDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YÜĞRÜK AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yetmişli yıllarda ortaya çıkan sürdürülebilirlik kavramı ve sonrasında gelişim gösteren sertifikasyon sistemleri, son birkaç yıldır Türkiye'de de gündeme gelmiş ve hızla gelişim göstermiştir. Sürdürülebilirlik kavramı, yıllar içerisinde dünyanın birçok yerinde uygulanmakta olan yeşil bina tasarım sürecine ve uluslararası sertifikasyon sistemlerine öncü olmuştur. Bu konuyla ilgili pek çok sertifika sistemi bulunmaktadır ve hemen her gelişmiş ülke, kendi ülkesinin yapı standartları doğrultusunda yeni sertifika sistemleri üretmiştir. Sürdürülebilirlik kavramı ve sertifikasyon sistemleri içerisinde, akustik unsurlara olan ilginin az olması ve bu konunun sertifikasyon sistemlerine de sadece kısmen dahil edilmiş olması, yeşil bina kullanıcılarında işitsel konforun sağlanamamasına sebep olmaktadır. Bu çalışma kapsamında sertifikasyon sistemleri içerisinde akustiğin yeri irdelenecektir. Bu bağlamda tezin ilk bölümünde, tezin amacı, hipotez ve hedeflerden bahsedilirken, ikinci bölümünde sürdürülebilirlik kavramları ve sertifikasyon sistemleri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, bir önceki bölümde bahsedilen sertifikasyon sistemlerinden Türkiye'de en çok kullanılan BREEAM, LEED, DGNB ve ülkemizde yürürlüğe giren ÇEDBİK Sertifikasyon sistemlerinin ana başlıkları ve söz konusu sertifika sistemlerinde akustik parametreleri incelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde geleneksel ve yeşil binalarda görülen akustik problemlerden bahsedilmiş, çalışmanın beşinci bölümde ise bahsedilen problemlerin sebepleri araştırılmıştır. Altıncı bölümde yeşil binalardaki akustik problemlerin çözümlerine ilişkin yöntemler anlatılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise sertifikasyon sistemlerinde, akustik kriterlere gerekenden az önem verilmesi veya geri plana itilmesi ve bunun sonucunda da yeşil bina sertifikalı yapılarda akustik konforun sağlanamamış olması konusu irdelenmiştir. LEED Platinum sertifikasına sahip örnek bir ofis yapısı üzerinde gereken akustik hesaplamalar yapılmış ve sonuç değerleri LEED sistemindeki değerlendirmelerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca sonuç verileri, Türkiye'de kent ve yapıların gürültü açısından sağlıklı olabilmesi için Avrupa Birliği uyum sürecinde yayınlanan ve yürürlüğe giren yönetmelikler üzerinden de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability that emerged in the seventies is followed by the development of certification systems started to raise in Turkey during the last few years and has shown rapid growth. The concept of sustainability has been a pioneer in the green building design process and international certification systems, which have been implemented throughout the world over the years. There are many certification systems in the world and almost every developed country has generated new certification systems linked with the local building standards. Within the concept of sustainability and certification systems, the low interest in acoustic elements and partially inclusion in the assessments prohibit acoustic comfort in the green buildings. Within the scope of this study, the place of acoustics within the certification systems will be discussed. In this context, the first part of the dissertation discusses the aims and objectives of the thesis and the second part examines the sustainability concepts and certification systems. In the third part of the study the main topics of BREEAM, LEED, DGNB and ÇEDBİK certification systems and the acoustic parameters in these certification systems are examined. In the following section of the study, the acoustic problems occur in green buildings were mentioned. In the fifth part of the study, the reasons of the mentioned problems were investigated. In the sixth chapter, the methods of solving the acoustic problems in low-carbon buildings are explained. The last part of the dissertation reviews the unsuccessful acoustic comfort in green building certified structures due to lack of interest given on the relevant criterion. Acoustical calculations were performed on a sample office building with LEED Platinum certification and the results were compared within the evaluations in the LEED system. In addition, the results were also evaluated through the effectuated regulations during the European Union harmonization process.