Saf doğu kayını (Fagus orientalis L.) ormanlarında toprak üstü biyokütle ile bazı ekolojik faktörler arasındaki ilişkiler: Sinop-Türkeli örneği
Relationships between ecological factors and shoot biomass of pure oriental beech (Fagus orientalis L.) forests: The case study of Sinop-Turkeli province
- Tez No: 435004
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan orman varlığı dünya ekolojisi üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Orman varlığı toprak altı ve toprak üstü biyokütleden oluşmaktadır. Ormanlar, sadece odun olarak düşünülmemesi gerekmektedir bu nedenle bu araştırma konusu biyokütle ile bazı ekolojik faktörler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı; ülkemiz ormanlarının asli ağaç türlerinden olan saf doğu kayını (Fagus orientalis Lipsky.) meşcerelerinde topraküstü biyokütlesi ile ekolojik özelliklerini karşılaştırılmak ve aralarındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Araştırma, Türkiye Sinop ili Türkeli Orman İşletme Müdürlükleri sınırları içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma kapsamında, topraküstü biyokütle ile deneme alanındaki fizyografik, klimatik ve edafik faktörler arasında bir ilişki olup olmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Bu çalışmanın verileri arazi ve labaratuvar çalışmalarıyla toplanmış, ve bu çalışmalar sonucunda elde edilen ham veriler SPSS.21 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Toprak üstü biyokütle ile ekolojik özellikler arasında ilişki olup olmadığının tespitinde regresyon ve korelasyon analiz yöntemleri tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda toprak üstü biyokütle ile yükselti, eğim, FSK, çap, GET, yağış, arasında pozitif bir ilişki olduğu, toprak üstü biyokütle ile maksimum-minimum sıcaklıklar, enlem ve boylam değerleri arasında ise negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırma alanındaki tek ağaç için biyokütle değerleri yaprakta 0,98-20,45 kg arasında, kabukta 5,73-63,45 kg, dalda 5,77-200,75 kg, gövde 90,06-611,28 kg, toprak üstü biyokütle 120,85-1011,84 kg arasında bir değişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Forest assets from renewable energy sources, it has a significant impact on the world ecology. Forest assests are comprised of undergroud and aboveground biomass. there is no more work done about whether interactions between aboveground biomass and the various ecological features in the world and in Turkey. Therefore, research topic selected from this area. The purpose of this study is to be compared aboveground biomass with ecological features in pure beech (Fagus orientalis Lipsky.) stands which is an essential element of our country forest and to be reveal the correlation between them. The research was carried out in Turkey Sinop Türkeli Forest Management Directorate borders. As part of this research, it has examined whether there is a correlation between physiographic, climatic, edaphic factors and aboveground biomass in area of study. The data for this study were collected by field and laboratory studies and the raw data obtained from this studies were analyzed using statistical software (SPSS 21.). it has preferred regression and correlation analysis methods for determining whether a correlation between the ecological characteristics and obev grround biomass. As a result, it is determined that there is a positeve correlation between aboveground biomass and elevation, slope, AWC, diameter, AE, rainfall. in addition, it is determined that there is a negative correlation between aboveground biomass and maximum-minimum temperatures, latitude, longitude value.