Gerilim üzerine denemeler
Experiments on tension
- Tez No: 43501
- Danışmanlar: PROF. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Duygu ve düşüncenin bir biçimi olan gerilim; ilk çağlarda doğa karşısında verilen savaş durumu iken, günümüzde; yalnızlık, teknolojinin ürettiği gürültü, hız ortamı, yabancılaşma, yaşanan savaş hali ve isteklerin engellenmesi sonucunda ortaya çıkan durumdur. Bu gerilim ilişkilerinin geliştiği süreçten ayrı yaşamayan sanatçı, yaşananların yarattığı duygu, etkisini sanatçı üzerinde ve onun üretimi olan sanatında yansısını bulur. Çalışmalara gerilimin ifade ediliş biçimi açısından bakıldığında, dinamikliğin geriliminin yanında durağanlığın gerilimi de gerilimi ifade etmede etkili bir yöntemdir. Gerilim örnekleri tarihsel gelişim içerisinde incelenirken resimlerin felsefi farklılıkları olsa bile hepsinde renk, kompozisyon, doku ve çizgi öğelerinin etkili kullanımı ile oluşan ortaklıklar vardır. Bu ortak bilgiler resmin kurgusunda ve çalışmaların yorumlanmasında aracı olmuşlardır. Tuvalde dokulu yüzey üzerine kapatıcı ve yarı kapatıcı müdahalelerin yanında beyaz ve siyahın soğukluk etkisinden yararlanılarak oluşturulan soğuk dokusal görünümler özgün bir plastik dile ulaşmada önemli rolleri olmuştur. Çalışmalarda kağıt ve tuval yüzeyinden yararlanılarak suluboya, yağlıboya, kolaj gibi teknikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Tension, being a mode of feeling and thought, while was a state of struggle against the nature during primeval ages, in modern times it is rather stemmed from feelings of loneliness, noise pollution caused by technology, the speed medium, alienation from the current lifestyle, the current global riot and through thwarting of human needs. The artist who experience this tension like all other people, reflects it in his art. When artistic works are viewed as an expression of psychological tension, the expression of steady state is as efficient method of revealing the inner tension as the expression of dynamic state. When the works reflecting tension are viewed within its historical progress, even if the pictures have philosophical differences, they have similarities stemming from the common use of the color, composition, texture, and line elements. These common information act as intermediary during the projection of the picture and interpretation of works. The effects of nontransparent and semi-transparent intervention over the textured surface on canvas, the cold textures appearances, that are formed through the coldness effect of white and black carried significant roles in arriving to an original plastic language. In the works water-color, oil-color and collage techniques are utilized on the paper and canvas surfaces.