Anaokulu eğitimi almış ve almamış ilkokul öğrencilerinin cinsiyetlerine ve sınıflarına göre okul başarı düzeyleri ile özsaygı düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 43500
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA G. ERSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İİ ÖZET Bu araştırmada, anaokulu eğitimi almış ve almamış ilkokul öğrencilerinin cinsiyetlerine ve sınıflarına göre okul başarı düzeyleri ile özsaygı düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan özsaygı düzeyini ölçmek için Onur (1981) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ve güvenirliği saptanan, Coopersmith özsaygı Envanteri kullanılmıştır. Diğer bağımlı değişken olan okul başarı düzeyleri için, öğrencilerin yıl sonu akademik başarı notları kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler (Anaokulu eğitimi alıp almama, cinsiyet ve sınıf) hakkındaki bilgi ise araştırmacı tarafından geliştirilen Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırma Ankara şehri sınırları içinde bulunan 6 ilkokul ve ilköğretim okulunda okuyan 1144 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmada bağımsız değişkenler açısından başarı düzeylerinin ve özsaygı düzeylerinin karşılaştırılmasında ikili değişkenlerde t testi kullanılmış daha fazla değişkenlerde çok yönlü varyans analizi yapılmıştır. Manidarlık düzeyi.05 olarak saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1.Genel olarak anaokulu eğitimi almış ve almamış ilkokul öğrencilerinin okul başarı düzeyleri arasında, anaokulu eğitimi almış olanlar lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 2.Anaokulu eğitimi almış ve almamış ilkokul kız öğrencilerinin okul başarı puanları arasında, anaokulu eğitimi almış olanlar lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.İİİ Anaokulu eğitimi almış ve almamış ilkokul erkek öğrencilerinin okul başarı puanları arasında, anaokulu eşitimi almış olanlar lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 3.Anaokulu eğitim almış ve almamış ilkokul ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerinin okul başarı düzeyleri arasında, anaokulu eğitimi almış olanlar lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 4.Genel olarak anaokulu eğitimi almış ve almamış ilkokul öğrencilerin özsaygı düzeyleri arasında anaokulu eğitimi almış olanlar lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 5.Yapılan varyans analizi sonucu özsaygı puanları üzerinde cinsiyetin ve anaokulu ile cinsiyet etkileşiminin.05 hata payıyla önemsiz olduğu görülmüştür. Dolayısıyla, anaokulu eğitim almış ve almamış ilkokul kız ve erkek öğrencilerinin özsaygı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 6.Anaokulu eğitimi almış ve almamış ilkokul ikinci ve dördüncü sınıf öğrencilerin özsaygı düzeyleri arasında anaokulu eğitimi almış olanlar lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Anaokulu eğitim almış ve almamış ilkokul üçüncü ve beşinci sınıf öğrencilerin özsaygı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
İV SUMMARY In this study, the levels of school success and levels of Self-Esteem were examined between elementary school students who had taken nursery-school education and who had not. Coopersmith Self-Esteem Inventory applied to the Turkish society and proved reliable by Onur (1981) was used so as to measure the self-esteem level which is the dependent variable of the study. The end of year academic success grades of students were used so as to measure the school success level which is another dependent variable of the study. Data on independent variables (to have or not to have nursery school education, sex and grade) were collected using the personal enformation from developed by the researcher. The study was carried out on 1144 students studying in 6 elemantary schools within Ankara city boundaries. Regarding the independent variables, to compare the levels of school success and the levels of self-esteem,“t”test was used of variable pairs where as when more than two variables were in question, multiple variance analysis was carried out. The level of significance was.05. The findings of the research can be summaried as fallows: 1. In general a significant difference in favour of nursery-school education students was found between the levels of school success in elementary school students who have and haven't had nursery-school education. 2. A significant difference in favour of nursery-school educated girl students was found between the school success levels of girl students who have and haven't had nursery- school education. Same significant difference in favour of nursery-school educated boy students was found between the school success levels of boy students who have and haven't had nursery-school education. 3. A significant, difference in favour of nursery- school educated students was found between the school success levels of Grade 2,3,4 and 5 students who have and haven't had nursery-school education. 4. In general, a significant difference in favour of nursery-school educated students was found between self- esteem scores in elementary school students who have and haven't had nursery-school education. 5. According to the outcomes of the variance analysis, self-esteem scores, the Influence of sex and the interection between nursery-school education and sex was not found sicnificant at.05, sicnificant level. There are no significant difference was found between the self- esteem scores of elementary school boy and girl students who have and haven't had nursery-school education. 6. A significant difference in favour of nursery- school educated students was found between self-esteem scores in elementary school students of 2nd and 4th grades who have and haven't had nursery-school education where as no significant difference was found In elementary school students of 3rd and 5th grades.