Güneyce (İkizdere-Rize) karayolu tüneli sağ tüp giriş ve çıkış bölümlerinin jeoteknik açıdan incelenmesi
Examining the right tube entarance and exit parts of Güneyce highway tunnel (İkizdere-Rize) by means of geotechnical way
- Tez No: 435023
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Rize-İspir Kara Yolu güzergâhı üzerinde bulunan ve inşa edilmekte olan Güneyce (İkizdere-Rize) Tüneli'nin sağ tüp giriş ve çıkış bölümleri boyunca mühendislik jeolojisi incelemesi ve jeoteknik tasarımı yapılmıştır. Çalışma kapsamında, birimlerin tanınması ve jeolojik modelin oluşturulabilmesi için 1/100.000 ölçekli jeoloji haritası ve 1/100 ölçekli tünel içi jeoloji haritası hazırlanmıştır. Güneyce Tüneli Geç Kretase yaşlı Kızılkaya Formasyonu ve İkizdere Granitoyidi içinde açıldığı belirlenmiştir. Tünel güzergâhında yer alan jeoteknik birimlerden alınan kaya malzemelerine ait fiziksel, mekanik ve elastik özelliklerinin belirlenmesi için laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Süreksizliklerin özelliklerini belirlemek amacıyla Güneyce (İkizdere-Rize) Tüneli sağ tüp giriş ve çıkış bölümleri boyunca hat etüdü çalışmaları yapılmıştır. Güneyce (İkizdere-Rize) Tüneli sağ tüp giriş ve çıkış bölümleri boyunca yapılan hat etüdü çalışmaları ve kaya malzemeleri üzerinde yapılan laboratuvar deneyleri sonucunda elde edilen veriler kullanılarak Q, RMR14 , NATM ve GSI kaya kütle sınıflama sistemlerine göre sınıflandırılmıştır ve uygun destek birimleri belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmalar sonucunda Güneyce Tüneli'ni iki ayrı jeoteknik birime ayırarak jeoteknik tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the engineering geological investigation and geotechnical design along the right tube entrance and exit of Güneyce Tunnel (Ikizdere, Rize), which is under construction on Rize-Ispir highway, were carried out. A geological map of the study area at 1/100,000 scale and another geological map along the tunnel route at 1/100 scale were prepared in order to create the geological model and define geological units. It is determined that Güneyce tunnel is being constructed in Late Cretaceous Kizilkaya Formation and Ikizdere Granitoid. Laboratory tests were conducted on rock specimens taken from the geotechnical units along the tunnel route in order to determine their physical, mechanical and elastic properties. Line survey studies were carried out along the right tube entrance and exit of the Güneyce Tunnel to define discontinuity conditions. Using the results from the line survey studies and laboratory tests, geotechnical units along the tunnel route were classified according to Q, RMR14, NATM and GSI classification systems and appropriate support designs were determined. The geological units along the Güneyce Tunnel route were divided into 2 geotechnical units according to the data gathered during the study, and their geotechnical design was done.