Bazalt elyaf takviyeli polilaktik asit (PLA) kompozitlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of basalt fiber reinforced polylactic acid (PLA) compositess' mechanical properties
  1. Tez No: 435022
  2. Yazar: MURAT KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada termoplastik polimer esaslı bir grup kompozit malzeme, basınçlı kalıplama yöntemi ile üretildi. Kompozit malzeme üretiminde, matris malzemesi olarak polilaktik asit (PLA), takviye malzemesi olarak kırpılmış bazalt elyaf kullanıldı. Farklı ön işlem ve elyaf oranlarında üretilen kompozit levhalardan çıkarılan deney numuneleri üzerinde mekanik ve fiziksel deneyler yapılarak söz konusu numunelerin çekme mukavemeti, darbe mukavemeti, elastisite modülü, % uzama ve yoğunluk gibi değerleri belirlendi. Bunun yanında çekme deney numunelerinin kırılma yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımı ile incelendi. Yapılan çalışmalar sonucunda elyaf boyutunun, elyaf kaplamasının ve elyaf ağırlık oranının artışının kompozit malzemelerin çekme, eğilme ve darbe mukavemetlerini arttırdığı ancak % 45 ağırlık oranının üzerindeki elyaf katkısının bu özellikleri olumsuz yönde etkilediği gözlendi. Öte yandan elyaf hacim oranı arttıkça üretilen kompozit malzemelerin elastisite modüllerinin sürekli arttığı belirlendi. Deneyler sonucunda en üstün mekanik özelliklere sahip malzemenin % 45 ağırlık oranında kaplama yapılmış bazalt elyaf içeren kompozit malzemenin olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a series of thermoplastic polymer based composite materials were produced by compression moulding method. Polylactic acid (PLA) and chopped basalt fiber were used as matrix materials and reinforcement in composites. The experimental specimens which machined from composite materials at different fiber contents, treatments and sizes were used to determine mechanical and physical properties of composite materials such as density, tensile strength, impact strength, percent elongation, elasticity modulus. Also, fracture surfaces of tensile test specimens were examined by a scanning electron microscope (SEM). It was observed that the mechanical properties of composites increased with the fiber size, fiber treatment and increasing fiber weight fraction,. The mechanical properties of composites decreased when fiber was added more than 45 %. On the other hand, it was found that elasticity modulus of composite materials increased with the increase of fiber volume fraction. As a result of this work, it was determined that the composite material which has 45 % weight fraction and fiber treatment has the best mechanical properties.