Modelling timber volume and other forest parameters using LiDAR and field data: A case study for part of Bergama State Forest Enterprise
LİDAR verileri ve yersel ölçümler yardımıyla meşçere hacim ve bazı parametrelerinin modellenmesi: Bergama Orman İşletme Müdürlüğü örneği̇
  1. Tez No: 435037
  2. Yazar: KENNEDY KANJA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UZAY KARAHALİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Orman ekosistemlerinin planlanmasında envanter aşaması, en fazla emek ve kaynağın harcandığı süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda teknolojide meydana gelen gelişmelere bağlı olarak, farklı uzaktan algılama tekniklerinin özellikle ağaç serveti envanterinde sıkça kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Bu teknolojilerden birisi de LİDAR'dır. Dünya'da 1960'lı yıllardan itibaren kullanılan LİDAR verileri, orman envanterinde özellikle uydu görüntüleri ile birlikte kullanılmaktadır. Bağımsız değişkenler olarak ağaç boyu yükseklik, ve tepe yoğunluğunun bağımlı değişken olarak ise ağaç sayısı, üst boy, meşcere orta boyu ve hacmin dikkate alındığı bu çalışmada, saf Kızılçam (Pinus brutia) meşcerelerinden alınan 40 örnek örnekleme alanı verisinden hareketle SPPSS ve Excel yardımıyla farklı regresyon modeller geliştirilmiştir. LIDAR verileri işledikten sonra öncelikle tepe yüksekliği modeli (CHM) ve yoğunluğu farklı 40 örnek alan için elde edilmiştir. Sonrasında, örnekleme alanında yapılan ölçümler, geliştirilen indeksler ile ilişkiye getirilerek hektardaki hacim, meşcere orta boyu, üst boy ve hektardaki ağaç sayısı elde edilmiştir. Elde edilen en iyi regresyon modelleri; hektardaki hacim, hektardaki ağaç sayısı, meşcere orta boyu ve üst boy için sırasıyla 0.66, 0.73, 0.83 ve 0.83 düzeltilmiş R2 verirken, yine sırasıyla 38.39 m3 ha-1, 109 ağaç ha-1, 1.68 m ve 1.78 m RMSE elde edilmiştir. LİDAR verileri WorldView-3 uydu görüntüleri ile entegre edildikten sonra ise en iyi 0.70 R2'ye ve 28 m3 ha-1 hataya sahip hacim modelleri elde edilmiştir. Sonuçlar 0.05 anlamlı ve dolayısıyla güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest challenges in forest ecosystem planning is the measurement of forest inventories. Traditional methods of field measurements usually take time and costs lots of money. With the latest developments in remote sensing, precise estimation of some key forest parameters is becoming a reality. One of the new technologies that is being used for this is light detection and ranging (LiDAR). In this study, LiDAR derived tree height metrics as well as canopy density metrics as independent variables were regressed against the volume per ha, mean height, dominant height and number of trees per ha as dependent variables using SPSS and Excel. A total of 40 sample plots dominantly composed of Pinus brutia (Turkish red pine) were used. After processing the LIDAR data, a canopy height model (CHM) and canopy density model were obtained from which height and density metrics were derived respectively for the 40 sample plots. The best regression models obtained using LiDAR data alone had adjusted coefficient of determinations (R2) of 0.66, 0.73, 0.83 and 0.83 for volume per ha, trees per ha, average height and dominant height and RMSE of 38.39 m3 ha-1, 109 trees ha-1, 1.68 m and 1.78 m respectively. After integrating LiDAR and WorldView-3, the best adjusted R2 was 0.70 for volume per ha and RMSE of 28 m3 ha-1. All the results were significant at 0.05 and thus credible.