Derin kazılarda zemin çivili destek sistemlerinin sonlu elemanlar analiz programı ile değerlendirilmesi
Evaluation of soil nailing support system in deep excavation by finite element analysis program
  1. Tez No: 435041
  2. Yazar: BURCU SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE BANU İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Son yıllarda büyük şehirlerde ve şehir merkezlerinde kontrolsüz artan nüfus yoğunluğu ile inşaat talebi zamanla karşılanamayacak hale gelecektir. Bu artan talep inşaat sektörünü yüksek katlı yapılara, çok katlı bodrumlara, metro ve tünellere vb. yönlendirmektedir. Derin bir kazı yapılması sırasında zemin çoğu kez kendini tutabilir özelliğe sahip olmamaktadır. Bu durumda, kazı alanında güvenliği sağlamak amacıyla kazının desteklenmesi gerekmektedir. Zemin çivili sistem de bunlardan biridir. Zemin çivili duvarlar ekonomik oluşları, uygulama süresi ve minimum çalışma alanı ihtiyacı ile diğer destekleme sistemlerine göre avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada; derin kazılarda zemin çivili diyafram duvarlar incelenerek, zemin çivili destekleme sistemleri önce klasik analiz yöntemleriyle projelendirilmiş, daha sonra tasarlanan sistemlerin deformasyon davranışları sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Farklı rölatif sıkılıktaki kum zeminler ve bu kum zeminler için literatürde önerilmiş değerlerden zemin parametreleri seçilmiştir. Nümerik analizlerde incelenen geoteknik modeller Dr=%35 ve Dr=%65 için ayrı ayrı oluşturulmuştur. Zemin çivili destek sistemleri için PLAXIS 8.2 sonlu elemanlar analiz programı ile nümerik analizler yapılarak, duvarların deplasman değerleri ile toptan göçmeye karşı güvenlik sayıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, It may be become able to meet the construction demand because of the uncontrolled increasing population at the big cities and city centers. The construction industry is directed to high rise buildings, multi story basements, subway and tunnels, due to this increasing demand. Civil engineers are required to keep in balance the ground on during the deep excavations, since the soil often have not keep itself. Soil must be supperted in order to ensure safety at the site of the excavation. For this reason, there are many methods are used and soil nailing system is one of them. Among the types of retaining structure, soil nailed walls prevent due to their advantages such as being economic, shorter application periods and ability to work in restricted areas. Therefore applications are increasing rapidly.In this study, a diaphragm wall with soil nails is modelled on a steep slope, and the effects of the number of different soil nails, different loads and soil types on the diaphragm wall are examined. Soil nail reinforced system is modelled with finite element method (FEM) by using Plaxis 8.2. In this study to ensure stability of the sand soil with different relative densities (Dr=%35 and Dr=%65), a diaphragm wall supported by soil nails is analysied numerically. The total, horizontal and vertical displacements of the diaphragm wall are obtained.