Numerical modeling and back analysis of a retaining system for a deep excavation
Bir derin kazı için bir dayanma yapısının nümerik modellenmesi ve geri analizi
- Tez No: 457566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde nüfusun hızla artması sonucu özellikle kent merkezlerindeki konut ve işyeri gibi yapılarda gereksinimler değişmeye başlamıştır. Gelişen teknolojiyle birlikte yapılarda kullanım alanını arttırmak için derin kazılar büyük önem kazanmıştır. Kazı çevresinde bulunan bina, yol ve mevcut diğer yapılarda oluşabilecek hasarları önlemek için kazı destekleme sistemlerinin yapılması gereklidir. Zeminin jeolojik durumu ve çevrede yeralan mevcut komşu yapılar dizayn edilecek iksa sistemini etkiler. Şehir içinde yoğun yerleşmenin olduğu bölgelerde yapılan derin kazılarda çoğu zaman ankrajlı iksa sistemlerinin kullanılması için yeterli alan bulunmaz. Ankrajlı iksa sistemlerinin kullanılamadığı durumlarda iç destekli iksa yapıları derin kazılara destek sağlamak için kullanılabilirler. İksa sisteminde oluşan aşırı yatay deplasmanlar ve buna bağlı olarak gelişen oturmalar çevreki yapıların zarar görmesine neden olur. Deformasyonlar numerik yöntemlerle tahmin edilebilir fakat bu tahminlerin sahada yapılan deneylerle desteklenmesi gerekmektedir. Bu tez kapsamında sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak iç destekli diyafram duvar analizleri yapılmıştır. Bu analizler için PLAXIS 3D paket program kullanılmıştır. Analizler sırasında kullanılabilecek zemin modelleri kıyaslanmıştır. İzmir'de yapılan Park Inn Otel projesinin iksa sistemi derin kazı örneği olarak incelenmiştir. Derin kazı konusundaki araştırmalarındaki temel amaç destekli kazı sistemlerinin davranışını daha detaylı olarak anlayabilmektir. Bu çalışmadaki temel amaç diyafram duvar üzerinde ölçülen deplasmanlar ve kuvvetlerin üç boyutlu sonlu elemanlar yazılımında, PLAXIS 3D, bulunan sonuçlarla karşılaştırılmasıdır. Sonuçlar göstermiştir ki sonlu elemanlar analizi, derin kazıların performansını doğru olarak yansıtabilir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the rapid increase in the population, intended use of the buildings began to change especially in residential and commercial buildings in urban areas. With new developments, deep excavations have become very important to improve the usage area in buildings. The excavation support system is necessary to prevent the damage that could occur at buildings, roads and other existing structures around the excavation. Geological condition of the area and the existing structures around the excavation affects the planned retaining system. In urban areas, generally clearance space is limited for using anchored retaining walls for deep excavations. In these situations, where anchored retaining walls cannot be employed, strutted retaining walls are preffered to provide support during the excavation. Excessive lateral retaining wall displacements and the associated ground settlements are often the primary cause of the damage of the adjacent buildings. Deformations can be estimated with numerical methods, but these estimates should also be checked with field measurements. In this study, strutted diaphragm wall analyses were performed using finite element method in PLAXIS 3D software. Soil models in PLAXIS 3D were compared during the analyses. The foundation excavation analysis of Park Inn Otel/İZMİR is performed as the implementation of the finite element analysis method for deep excavation supporting systems. The purpose of the research on deep excavations was to develop a deeper understanding of the behavior of excavation support systems. The major aim of this study is to compare the forces and deformations measured from the diaphragm wall, to the results from the three-dimensional finite element software i.e., PLAXIS 3D. Results from this study showed that the finite element analysis can be used to estimate the performance of the deep excavation correcty.