Deforme çekirdeklerde izobar analog durumların özuyumlu olarak incelenmesi
A self consistent investigation of isobar analogue states in deformed nuclei
  1. Tez No: 435049
  2. Yazar: ARZU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tek-tek deforme çekirdeklerdeki izobar analog durumlar özuyumlu bir etkin etkileşme yöntemi ile incelenmiştir. Bu yönteme göre toplam çekirdek Hamiltonyeninin Coulomb terimi dışında kalan nükleer kısmının ortalama alan yaklaşımından dolayı bozulmuş olan izospin değişmezliği restore edilmiştir. Komşu tek-tek çekirdekteki izobar analog durumların enerjileri ve dalga fonksiyonları kuazi parçacık rasgele faz yaklaşımı çerçevesinde elde edilmiştir. İzobar analog durumların enerjileri, enerji spektrumu ve taban durum izospin karışım olasılığı hesaplanmış olup bunlar üzerindeki deformasyon etkileri incelenmiştir. Aynı çekirdeğin farklı izotopları için izospin karışım olasılığı ve izobar analog durumların enerjileri hesaplanarak bunlar üzerindeki izovektör ve deformasyon etkileri de incelenmiştir. Ayrıca, iki nötrinolu çift beta bozunum çekirdek matris elemanına ara çekirdekteki 0+ uyarılmalarından gelen katkılar hesaplanmıştır. Ara çekirdekteki 0+ uyarılmalarından gelen katkıların enerji dağılımları verilerek bu katkıların detaylı bir analizi yapılmıştır. Hesaplamalarda ortalama alan potansiyeli olarak deforme Woods-Saxon potansiyeli ile elde edilen Nilsson tek parçacık enerjileri ve dalga fonksiyonları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The isobar analogue states in odd-odd deformed nuclei have been investigated by using a self-consistent effective interaction method. The broken isospin invariance of the nuclear part in total Hamiltonian due to the mean field approximation has been restored within this self-consistent method. The energies and wave functions of the isobar analogue states in the neighbor odd-odd nuclei have been obtained within the framework of the quasi particle random phase approximation. The average energy, energy spectrum and the probability for the isospin mixing in the ground state have been calculated and the deformation effects on these quantities have been studied. The deformation and isovector effects on the average energies and the isospin admixture probability for various isotopes have been studied. Moreover, the contributions coming from the isobaric analogue excitations in medium nuclei to the nuclear matrix element for two neutrino double beta decay have been calculated. A detailed analysis has been given by calculating the energy distributions of the contributions. The basis used in the calculations is the deformed Woods-Saxon potential with Nilsson single particle energies and wave functions.