Madra çayı (Balıkesir)'nda su çerçeve direktifi yöntemleri kullanılarak epilitik diyatome kompozisyonunun araştırılması
Investigation of epilithic diatom composition using water framework directive methods in madra stream (Balıkesir)
- Tez No: 435048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM SÖMEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, Su Çerçeve Direktifi (SÇD) yöntemleri kullanılarak Madra Çayı'nın epilitik diyatome kompozisyonunun araştırılmasıdır. Bu amaçla 2015 ve 2016 yılları arasında, akarsudaki 7 istasyondan mevsimsel (Sonbahar, Kış, İlkbahar, Yaz) olarak epilitik diyatome ve su örnekleri alınmıştır. Madra Çayı'nda sırasıyla ortalama su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, elektriksel iletkenlik, toplam çözünmüş madde, tuzluluk, amonyum azotu, nitrit azotu, nitrat azotu, toplam fosfat, toplam sertlik, kalsiyum ve magnezyum iyonları değerleri 12,6-22,1 ˚C; 8,1-8,9; 8,5-10,7 mg/L; % 90,1-107,3; 130,0-1602,3 μS/cm; 129,5-1597,3 mg/L; 0,0-0,8 ppt; 18,9-530,7 μg/L; 2,6-133,5 μg/L; 10,9-225,4 μg/L; 33,3-171,5 μg/L; 4,5-59,6 oF; 17,4-142,3 mg/L ve 0,9-62,8 mg/L arasında değişim göstermiştir. Örnekleme periyodu boyunca, Madra Çayı'nda Bacillariophyta bölümünden 44 cinse ait toplamda 100 epilitik diyatome taksonu teşhis edilmiştir. Çalışma sonucunda Navicula (13 takson), Gomphonema (5 takson), Nitzschia (5 takson) ve Surirella (5 takson) en fazla taksonla temsil edilen cinsler olmuştur. Bu taksonların çoğu ötrofik karakterli olup, Madra Çayı'nın mevcut fiziksel ve kimyasal koşulları epilitik diyatome kompozisyonu üzerinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aims of this study are to investigate epilithic diatom composition using Water Framework Directive (WFD) methods in Madra Stream. With this aim, epilithic diatom and water samples were taken from 7 stations in the stream by seasonally (Autumn, Winter, Spring, Summer), between the years of 2015 and 2016. In Madra Stream, the average values of water temperature, pH, dissolved oxygen, saturation, conductivity, total dissolved solid, salinity, ammonium nitrogen, nitrite nitrogen, nitrate nitrogen, total phosphate, total hardness, calcium and magnesium ions ranged from 12.6 to 22.1 ˚C, 8.1 to 8.9, 8.5 to 10.7 mg/L, % 90.1 to 107.3, 130.0 to 1602.3 μS/cm, 129.5 to 1597.3 mg/L, 0.0 to 0.8 ppt, 18.9 to 530.7 μg/L, 2.6 to 133.5 μg/L, 10.9 to 225.4 μg/L, 33.3 to 171.5 μg/L, 4.5 to 59.6 oF, 17.4 to 142.3 mg/L and 0.9 to 62.8 mg/L, respectively. During the sampling period, a total of 100 epilithic diatom taxa belonging to 44 genus from division of Bacillariophyta were identified in Madra Stream. As a result of the study, Navicula (13 taxa), Gomphonema (5 taxa), Nitzschia (5 taxa) and Surirella (5 taxa) were the most represented genus. All of identified taxa are cosmopolite for Turkish inland waters. Many of these taxa have eutrophic character and the current physical chemical conditions of Madra Stream have influenced on epilithic diatom composition.