Katı atık düzenli depolama sahası sızıntı sularının fizikokimyasal arıtım yöntemleriyle arıtılabilirliğinin araştırılması
Investigation of treatability of landfill leachate of physicochemical field treatment method
- Tez No: 435057
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAKUP CUCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sızıntı suları, kompleks yapılara sahip ve yüksek kirletici konsantrasyonları içeren, arıtımı zor atıksulardır. Bu nedenle, günümüzde sızıntı sularının arıtımı için birçok metot denenmektedir. Bu çalışmada Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'ndan alınan sızıntı suyunun fizikokimyasal arıtım yöntemlerinden koagülasyon ve flokülasyon yöntemleriyle arıtımı incelenmiştir. Çalışmada katı atık sızıntı suyunun arıtımı için en uygun koşulları belirlemek için çeşitli çalışmalar uygulanmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen bulgulara göre koagülasyon ve flokülasyon metotları için en yüksek giderim verimi pH 6'da, 90 dakika karıştırma süresinde Al2(SO4)3 kimyasalı ile elde edilmiş olup koagülant için optimum doz 0,15 g/L, flokülant için ise optimum doz 0,5 g/L olarak elde edilmiştir. Elde edilen optimum koşullarda renk giderim verimi %89,09, KOİ giderim verimi %89,01 ve AKM giderim verimi %90,62 olarak bulunmuştur. Çalışma sonunda, belirlenen optimum koşullara göre, sızıntı suyunun ham haliyle arıtılmış hali kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Leachate is difficult for wastewater treatment and, since it has a complex structure and contains high concentrations of pollutants. Therefore, many methods are being tested nowadays for treatment of leachate. In this study the treatment of leachate collected from Gaziantep Metropolitan Municipality Solid Waste Sanitary Landfill with the physico-chemical treatment methods (coagulation, flocculation) was investigated. According to the datas obtained as a result of experimental studies, they are determined as The optimum pH for coagulation and flocculation method is 6, optimum coagulant chemical is Al2(SO4)3 optimum coagulant dose is 0.15 g/L, optimum flocculant concentration is 0.5 g/L and finally Optimum mixing time is 90 minutes. After the optimal conditions are met, they are determined as color removal efficiency is 89.09%, COD removal efficiency is 89.01% and TSS removal efficiency is 90.62% respectively. In this study, For the treatment of solid waste leachate optimization studies were applied and the optimal conditions were determined. At the end of the study according to the determined optimal conditions, the raw form and purified (treated) form of leachate were compared.