Husserl fenomenolojisi ve soyut sanat
Husserl's phenomenology and abstract art
- Tez No: 435092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE EJDER JOHNSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sanat Tarihi, Philosophy, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, iki ayrı disipline ait kuramlar olan Husserl fenomenolojisi ve soyut sanat arasında bir köprü kurmayı hedeflemektedir. Yirminci yüzyılın başında Avrupa'da yaşanan sosyal gelişmeler odağında gerek sanatçı, gerek düşünür, benzer konular ile ilgilenmiştir. Fenomenoloji ve soyut sanat arasında, tarihsel koşullar uyarınca belirlenen, ortak tutumlar bulunmaktadır. Sanatçılar, eserleri aracılığıyla nesneleri rastlantısal niteliklerinden soyutlayarak, saf olanı ortaya çıkarmaya çalışmışlardır. Soyut sanatın deneyimi ve nesnel gerçekliği yadsıyan bu yaklaşımı, Husserl fenomenolojisini çağrıştırmaktadır. Bu iki kuramın benzer yahut farklı yönlerinin ortaya konulması için soyut eser, Husserl fenomenolojisinden hareketle yeniden okunmalıdır. Bu açıdan öncelikle soyut sanatın neden felsefi ve fenomenolojik bir problem olduğu; daha sonra Husserl fenomenolojisi genel hatlarıyla ifade edilecektir. Bu anlatımdan hareketle soyut sanatın fenomenolojik mahiyeti sorgulanacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Fenomenoloji, Soyut Sanat, Soyutlama, E. Husserl, P. Mondrian.
Özet (Çeviri)
This study aims to build a bridge between the theories of Husserl phenomenology and abstract art, which in fact belong to different disciplines. In the focus of events which happened at the beginning of 20th Century, both artists and philosophers, were interested in similar topics. There are analogical conducts shared between phenomenology and abstract art which were shaped by the terms of the same historical period. Artists tried to reveal the pure in their works by abstracting the object from its random qualities. This approach of abstract art which denies experience and objective reality reminds one the Husserl phenomenology. To exhibit the similarities and differences of these two theories, abstract artwork should be interpreted through Husserl phenomenology. Therefore, in this paper, it will be discussed why abstract art is a philosophical and phenomenal problem; after that, Husserl phenomenology will be explained briefly. Phenomenological character of art will be examined according to this explanation. KEYWORDS: Phenomenology, Abstract Art, Abstraction, E. Husserl, P. Mondrian.