Plastik sanatlarda fenomenoloji bağlamında 'görünür-görünmez' kavramı
A phenomenological assessment of the 'visible-invisible' concept in the plastic arts
- Tez No: 950671
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZA SİNANLAR USLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada sanatsal deneyimin özünü, ne olduğunu, nasıl oluştuğunu ve nasıl anlam kazandığını hem sanatsal ifadenin kendisinden hareketle hem de izleyicinin algısal doğası bağlamında sorgulamaya olanak sağlayan bir metodoloji olarak fenomenolojik yöntemden yararlanılmıştır. Fenomenoloji okulunun kurucusu Husserl'ın“şeylerin kendisine dönmek”çağrısını kendilerine özgü varlık tanımlamaları çerçevesinde yeniden kuran Sartre, Heidegger ve Merleau-Ponty'nin görüşleri bağlamında algı konusu araştırılmıştır. Her üç düşünürün yaklaşımı da algının öznenin içinde değil, kavradığı nesnenin üzerinde olduğu görüşünü desteklemektedir. Araştırmada incelenen sanatsal ifadelerin algı ile olan ilişkisi bu bilgi kapsamında ele alınmış, sanatsal ifadeler birer fenomenal alan olarak değerlendirilmiştir. Nitekim sanatsal bir ifade maddesel varlığının yanı sıra bilinç, duyum, algı, düşünce, duygu ve anlam ilişkilerini de kapsamaktadır. Plastik sanatlarda sanatsal bir ifade görülmek için ortaya çıkmaktadır. Görmek, gözün bir nesneyi algılaması olarak karşılık bulduğunda yüzeysel bir deneyime işaret eder, bu anlamıyla sanatsal bir ifadeyi algılamak için görmek yeterli değildir. Bu durum tanıdık nesne ve figürlerden oluşan bir Rönesans resmine kıyasla görsel belirsizlikler barındıran soyut bir imgede daha açıktır. Dolayısıyla sanatın fenomenolojisi eserle geçirilen zaman, kavramsal derinlik ve öznel deneyimi içeren kapsamlı bir bilişsel sürece açılmaktadır. Bu açıdan sanatsal bir ifade tam anlamıyla görünür bir yapı değildir. Sanatsal ifadenin özü, görünenler kadar görünmeyen fenomenler aracılığıyla açığa çıkmaktadır. Bu düşünceden hareketle araştırmada“görünür-görünmez”yapı sanatsal ifadelerle ilişkili kavramsal bir önerme olarak ele alınmıştır. Araştırma kapsamında incelenen figüratif, nonfigüratif imgeler, enstalasyonların yanı sıra çağdaş sanat pratiklerinin fenomenolojik betimlemesi bu ikilik zemininde tartışılmıştır. Sanatsal bir ifadede görünür yapı; madde, biçim, renk, nesne, figür, mekân ve olayları açan bir anlam katmanı sunarken, görünmeyen ise sanatı, sanatçıyı, izleyiciyi, yaşantıyı, öznel bilinci sürecin içine katan, görünürün kendisinden doğduğu çok katmanlı ontolojik bir yapı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma metninde tartışılan kuramlarla bağlantılı olarak üretilen uygulama çalışmalarında görünür-görünmez kavramı biçimsel, kavramsal, algısal ve fenomenolojik boyutlarıyla sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study employs phenomenological methodology to investigate the essence of artistic experience–what it is, how it emerges, and how it acquires meaning–by examining both the artistic expression itself and the perceptual framework of the viewer. The concept of perception is explored here in the context of the views of Sartre, Heidegger, and Merleau-Ponty. These thinkers each reinterpreted Husserl's foundational phenomenological call to“return to the things themselves”through their respectively unique definitions of“being”. The approaches of all three support the view that perception is not within the subject but rather resides in the object it grasps. In the present study, the relationship between the artistic expressions examined and perception is addressed within the scope of this information while artistic expressions are considered as discrete phenomenal domains. Indeed, an artistic expression encompasses not only its material existence but also the relationships between consciousness, sensation, perception, thought, emotion, and meaning. In the plastic arts, artistic expression comes into being to be seen. Seeing, when it corresponds to the eye's perception of an object, points to a superficial experience; in this sense, seeing is not sufficient to perceive an artistic expression on it own. This is more evident in an abstract image that contains visual ambiguities than it is in a Renaissance painting composed of familiar objects and figures. The phenomenology of art thus expands into a comprehensive cognitive process that includes time spent with the artwork, conceptual depth, and subjective experience. Building on this idea, the author examines the“visible-invisible”structure as a conceptual proposition linked to artistic expressions. This study examines figurative and non-figurative images, installations, and contemporary art practices. The phenomenological description of these is discussed based on this duality. In an artistic expression, the visible structure presents a layer of meaning that reveals material, form, color, object, figure, space, and events, while the invisible is considered as a multi-layered ontological structure that incorporates art, the artist, the viewer, experience, and subjective consciousness into the process, from which the visible itself originates. The author's exploration of practical applications developed in connection with the theories discussed in this study examines the visible-invisible concept through its formal, conceptual, perceptual, and phenomenological dimensions.