Osmanlı kumaşlarında desen tasarımları ve çözümlemeleri (15-19. yüzyıl)
An analysis of grid design in Ottoman textiles. (15th-19th centuries)
- Tez No: 435101
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU MAHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde Osmanlı yünlü, pamuklu ve ipekli kumaşlarının desen çözümlemeleri yapılmaya çalışılmıştır. Bir katalog hazırlamak için müze ve özel koleksiyonlardan yirmibir kumaş örneği seçilmiştir. Bu kumaşlar kronolojik olarak sıralanmış, desen alt yapısı belirlenmiş ve“Adobe Illustrator”kullanarak çizilmiştir. Osmanlı dokuma sanatı desen tasarımlarında 16. ve 19. yüzyıllar arasında dört farklı ızgara çeşidinin uygulandığı belirlenmiştir: 1. Üçgen Izgara 2. Kare/Dikdörtgen Izgara 3. Dolaşmalı Izgara 4. Serbest/Izgarasız. Desen tasarımlarında ızgara kullanılması bir sınır değildir, uyumlu bir kompozisyon elde etmek için bir aygıttır. Sanatçılar yapısal bir kompozisyona ulaşacağını bilerek yaratıcı denemeler yapmak ve oynamak için özgürdür. Izgara çeşitleri karıştırılarak ve çoğaltılarak güzel ve yaratıcı sonuçlar elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Osmanlı Kumaşları, Kompozisyon, Izgara, Yüzey Tasarımı.
Özet (Çeviri)
This thesis is an analysis on the composition of patterns found in Ottoman silk, cotton and wool textiles made between the 15th and 19th centuries. Twenty one textiles were chosen from museums and private collections around the world to make up a catalogue. The fabrics were arranged chronologically and then the grid of their composition determined and traced using Adobe Illustrator. Four types of grids were identified: 1. Triangular grids 2. Square or rectangular grids 3. Wavy grids 4. Free compositions. The way Ottoman artist used these four types of grids in surface design evidence the fact that despite the apparent rigidness of the tool, a grid is not a limit to the creative process but a device that helps to achieve a harmonious composition. The grid in fact gave the artist the permission to play and experiment creatively knowing that the end result would have a structure. By mixing the types of grids, multiplying and overlaying them beautiful and engaging results were achieved. KEY WORDS Ottoman Textiles, Composition, Grid, Surface Design.