Resim sanatında Kırım Savaşı
The Crimean War in the art of painting
- Tez No: 435102
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İNANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez 19. yüzyılda dünyanın ileri gelen ülkelerinin katıldığı uluslararası bir savaşın, Kırım Savaşı'nın sanatsal yansımalarını inceler. Kırım Savaşı o zamana kadar yapılan bir çok savaştan farklı şekilde gelişmiştir. Endüstri çağının etkilerinin görüldüğü ilk savaştır. Bu savaş esnasında telgraf, tren yolu, buharlı gemiler gibi modern buluşlar ilk defa kullanılmıştır. Rüzgar gücü ile ilerleyen ahşap gemiler bu savaşta yerini buharlı ve zırhlı gemilere bırakmıştır. Avrupa'da seri üretim bu savaş ile başlamıştır. Baskı yöntemlerinin gelişmesi ile gazeteler savaşı gravürlerle, resimli olarak vererek halkın daha iyi anlamasını sağlamışlardır. Fotoğraf uluslararası bir savaşta ilk defa kullanılmıştır. Çarpışmalar devam ederken halkın görebildiği ve fotoğraflanan ilk Avrupa savaşıdır. Tüm bu gelişmeler Kırım Savaşı konulu sanat eserlerini etkilemiştir. Büyük ulusların katıldığı bu savaşa hükümetler ve yayın organları hem kendi çizerlerini yollamışlar, bununla beraber askeri görevle savaşta yer alan sanatçılar yaşadıklarını betimlemişlerdir. Tüm bu sanatçıların eserlerinde benzer sonuçlar görülmektedir. Bu savaş değişimlerin olduğu noktadadır. Bir önceki dönemin ulusseverlik propagandası ile yapılan resimler artık değişmektedir. Ordunun yanlış idaresi ve yaşanan kayıplarla beraber savaşın vahşeti ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu sayede vatanperver, ulusu için ölen kahraman askerler betimlenirken diğer taraftan da kötü yönetim sebebiyle savaşta ve sonrasında hastalık, soğuk ve kötü koşullar yüzünden boşu boşuna ölen askerlerin betimleri görülmektedir. Savaştan etkilenen halkın durumunu betimleyen eserler de bu dönemde ön plana çıkmıştır. Bu sebeplerle değişen teknolojinin savaş resimleri sanatını etkilediği gibi resim sanatı da toplumu etkilemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kırım Savaşı, resim sanatında savaş betimleri, 19.yy resim sanatı, resim sanatında sansür ve propaganda
Özet (Çeviri)
This thesis examines the artistic reflection of Crimean War which was the international war happened between the world's leading countries. Crimean War was the first war which we saw the effects of the Industrial Era. Modern inventions such as rifling weapons, telegram, railways, steamships were used in this war for the first time. Galleons' which use wind power gave their seat to the steam powered and armored ships in this war. Printing methods developed, so the newspapers explained the war with engravings and the public could understand the war visually much better. Photograph was used in international war for the first time. It was the first European war that been photographed and seen by public when the battle was going on. All these developments have affected the artworks about Crimean War. In the war which involved the great nations, governments, publications sent their illustrations, also some soldiers who were artists have described their experiences. All these artists, we observe similar consequences. The pictures who made with patriotism at the former era have been changing at last. The savagery of war started to emerge with the discoordination of armies and loss of lives. Therefore, while the heroic soldiers who gave their lives for their country were portrayed, but also the portrayals of soldiers who died in vain due to bad coordination and secondary effects like disease, cold and poor conditions. The pictures which describe the public suffered from war came to the foreground. For these reasons, just as changing technology affected the war pictures art, art of painting has affected society. KEY WORDS: Crimean War, war depictions in art, 19th century painting,censorship and propaganda in art.