Ana baba tutumları ile diğer bazı değişkenlerin lise öğrencilerinin mesleki ilgilerine etkisi
  1. Tez No: 43512
  2. Yazar: TÜLAY GÜNEŞ (AZİZOĞLU)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLTER OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
1 II ÖZET Lise son sınıf öğrencilerinin ana-baba tutumlarının ve diğer bazı değişkenlerin mesleki ilgiye etkisinin incelendiği bu araştırmada, öğrencilerin cinsiyeti, annenin öğrenim düze yi, babanın öğrenim düzeyi, annenin mesleği, babanın mesleği, ana-baba tutumları bağımsız değişken, öğrencilerin ilgileri bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Araştırmanın Örneklemini, Ankara'da bulunan Kocatepe Mi mar Kemal Lisesi ve Dikmen Lisesi' nde 1991-1992 öğretim yı lında öğrenim gören 175 lise son sınıf öğrencisi oluşturmak tadır, öğrencilerin mesleki ilgilerini saptamak için Kendini Değerlendirme Envanteri, ana-baba tutumlarını saptamak için Ana-Baba Tutum ölçeği ve kişisel bilgileri toplamak için Bil gi Formu uygulanmıştır. öğrenci grupları arasında manidar düzeyde bir fark olup olmadığını saptamak amacıyla varyans analizi, t testi ve Scheffe testi gibi tekniklerden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre kız ve erkek öğrencilerin mesleki ilgileri arasında fark olmasına karşın, babanın öğ renim durumu, babanın mesleği ve ana-baba tutumları mesleki ilgiler bakımından önemli bir fark yaratmamıştır. Annenin mesleği ve öğrenim düzeyinin mesleki ilgilere etkisi bakı mından sadece temel bilim, canlı varlık ve ticaret ilgile rinde farklılık yarattığı bulunmuştur.Ill Bulguların değerlendirilmesinden elde edilen sonuçlara göre yorumlar yapılmış ve ilerde bu konu ile ilgili yapılabi lecek araştırmalar için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, the effect of the parental attitudes and some other variables upon the career interests of the high school top class students is studies. The sex of the students, their parental educational levels, professions and parental attitudes are considered as independent variables while the career interest of the students is considered as a dependent variable. The sample of this research is comprised of 175 students of Kocatepe Mimar Kemal High School and Dikmen High School in Ankara, in the academic years 1991-1992. In order to find out the students career interest, a Personal Evaluation Inven tory; to identify the parental attitudes, a Parental Attitude Scale and in order to collect the personal information an Information Form were administered. In order to ascertain whether there is a significant difference between the student groups, techniques of variance analysis and Scheffe test are used. According to the findings of this research, although there is a difference between the male and female students career interests, no differences are found between the edu cation level and the occupation of the fathers and the paren tal attitudes concerned with the career interest. In relation to the effect of the mother's occupation and educational lev-V el on the career interest of the students only some differ ences on the basic sciences, living existence and trade are found. According to the results obtained from the evaluation of the research findings, interpretations have been made and some suggestions have been put forward for the researches which can be done in the future.