Çalışanların iş doyum düzeyinin karşılaştırılması (T.P.A.O. örneği)
Comparison of job satisfaction of workers (The example of Turkish Petroleum Coperation)
  1. Tez No: 43513
  2. Yazar: ŞENOL HOROZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTAÇ AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
i ÖZET Bu araştırma, T.P.A.O. Genel Müdürlük çalışanlarından burslu çalışanların, aile- boyu Ortaklık mensubu olan çalışanların ve diğer çalışanların, iş doyum düzeyleri ile iş doyum değişkenlerine verdikle ri önem düzeyleri arasında fark olup olmadığını bulmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ulaşmak için aşağıdaki denenceler test edilmiştir. 1) Genel Müdürlük çalışanlarından; a) Burslu çalışanların, b) Aile-boyu Ortaklık mensubu olan çalışanların, c) Diğer grup çalışanların iş doyum düzeyleri farklıdır. 2) İş doyum değişkenlerinin önem düzeyleri denek gruplarına göre değişmektedir. 3) Denek grupları, yükselme olanakları ve çalışma arkadaşları ile ilişkiler değişkenlerinden doyumsuzluk duymaktadır. Her iki değişken de tüm gruplarca en az“en çok”düzeyde önemli görülmektedir. Burslu çalışanlardan 60, aile-boyu Ortaklık mensubu olan çalışanlardan 66 ve diğer grup çalışanlardan 74 kişinin katıldığı araştırmada, iş doyum düzeyi puanları ve önem düzeyi puanları arasındaki farklar varyans analizi tekniği ile test edilmiştir. İstatistiksel olarak anlamlı bulunan farkların kaynağını tesbit etmek için de (t) testi yapılmıştır. Denek gruplarının toplam iş doyum düzeylerinin ve toplam önem düzeylerinin hesaplanması sonrasındaki analizlerde gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu bulgu lara dayanarak araştırmanın birinci ve ikinci denenceleri reddedil miştir.11 İş doyum değişkenlerine ilişkin doyum düzeyleri ve önem düzeyleri açısından ise, sadece eğitim, yetiştirme ve geliştirme değişkenine ait doyum puanları arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Yapılan (t) testi sonucunda farkın kaynağının burslu çalışanlar olduğu tesbit edilmiştir. Araştırmanın üçüncü denencesinin, denek grupları yükselme olanakları ve çalışma arkadaşları ile ilişkiler değişkenlerinden duyumsuzluk duyduklarına ilişkin ilk cümlesi, sadece diğer grup çalışanları için, salt yükselme olanakları değişkeni açısından kabul edilmiştir. Denencenin, anılan değişkenlerin denek gruplarınca en az“en çok”düzeyde önemli görülmelerine ilişkin yargısı da tüm gruplar için kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The present study was conducted to investigate the differences in job satisfaction and level of importance of variables among the group of ex- scholar workers, the familial workers and the other wor kers group. The attached questionnaire were collected from a sample of 200 participants consisting of those three groups. The collected data was analyzed by analysis of variance and means of the test (t). The following hypotheses were tested : 1. The level of job satisfaction of the trial groups are being differ ent from each other. 2. The level of importance of the trial groups are being different from each other. 3. The trial groups are dissatisfied from the variables of possibili ty of promotion and interpersonal relations between workers. As well this, the variables mentioned above were considered im portant to be at least“at the most level”by all the trial groups. The predicted differences within the first and second hypothe ses were found in the data, however those differences were not stat istically significant. The first sentence of the third hypothesis was accepted only for the other workers group and only for possibility of promotion. On the other hand the second sentence was accepted by all. As seen from the scale, the level of total job satisfaction of trial groups was found to be“Good”and as for the total importance within all groups was considered to be the most important.