Süper lise öğrencilerinin kendini kabul düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining super high school students self-acceptance level according to some variable
- Tez No: 81915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, Ankara ili merkez ilçelerinde 1997-1998 öğretim yılında süper liseye devam eden 500'ü kız, 301 'i erkek 801 öğrencinin kendini kabul düzeylerinin yaş, cinsiyet, annenin öğrenim düzeyi, babanın öğrenim düzeyi, anne mesleği, baba mesleği, algılanan anne tutumu, algılanan baba tutumu, kardeş sayısı, ailesinin aylık toplam geliri ve yaşamının çoğunu geçirdiği yerleşim merkezi gibi değişkenler açısından farklı olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan kendini kabul düzeyinin ölçülmesi amacıyla Kılıççı (1981) tarafından geliştirilen ve Temuge (1987) tarafından lise öğrencilerine uyarlanan“Kendini Kabul Envanteri - L Formu”kullanılmıştır. Envanter 10 alt ölçek içinde 116 maddeden oluşmaktadır. Bağımsız değişkenlere ilişkin verilerin toplanması amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde t testi, tek yönlü varyans analizi ve Scheffe testi kullanılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgular maddeler halinde şöyle özetlenebilir: 1- Süper lise öğrencilerinin kendini kabul düzeyleri ile yaş ve cinsiyet değişkenleri arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur. 2- Süper lise öğrencilerinin kendini kabul düzeyleri ile anne mesleği değişkeni arasındaki farklılık önemli bulunmuştur. Ancak farkın kaynağı saptanmamıştır.Ill 3- Anne-babasinin öğrenim düzeyi yüksek olan süper lise öğrencilerinin kendini kabul düzeyleri, düşük olanlardan daha yüksek bulunmuştur. 4- Babası serbest meslek sahibi olan süper lise öğrencilerinin kendini kabul düzeyleri, babası diğer meslek gruplarından birine sahip olanlannkinden daha yüksek bulunmuştur. Baba mesleğine göre, kendini kabul düzeyi en düşük olan grup, babaları işçi olan gruptur. 5- Algıladıkları anne ve baba tutumları demokratik olan süper lise öğrencilerinin kendini kabul düzeyleri, anne ve baba tutumlarım, otoriter, koruyucu, kararsız ve ilgisiz algılayanlannkinden daha yüksek bulunmuştur. 6- Süper lise öğrencilerinin kendini kabul düzeyleri, kardeş sayısı arttıkça azalmakta, kardeş sayısı azaldıkça artmaktadır. 7- Ailesinin aylık toplam geliri 70 milyon ve daha fazla olan süper lise öğrencilerinin kendini kabul düzeyleri, ailesinin aylık toplam geliri daha az olanlannkinden yüksek bulunmuştur. 8- Yaşamının çoğunu büyük şehirde geçiren süper lise öğrencilerinin kendini kabul düzeyleri, yaşamının çoğunu şehir, köy ve kasabada geçirenlerinkinden yüksek bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bu bulgular değerlendirilip; eğitimcilere, ailelere ve araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research has been carried on 801 students (500 girls, 301 boys) who are attending super high school in 1997-1998 semester in central administrative districts of Ankara. Relationship between and the independent variables that age, mother's, gender, father's education level, mather's education level, occupation, father's occupation, perception of parent's behaviours, number of siblings, total monthly salary and place where they spend most of their live have been investigated. At this research, Self Acceptance Inventory (L) Form which was developed by Kılıççı (1981) and adjusted by Temuge (1987) to high school students, has been utilized the aim of measuring of self-acceptance. Inventory consists of 116 items for 10 criteria. Personal Information Form has been administreted for the aim of collecting the data about independent variables. For the statistical analysis of data test and ANOVA is used. In order to find the resource of difference, Scheffe Test has been utilized. The results of this research can be summarized as the followings: 1. With self-acceptance of super high school students, the differences among age and sex variables was found as insignificant. 2- With self-acceptance of super high school students, the differences among mother's occupation variable were found as significant. But, source of difference was not found.3. The level of self acceptance of super high school students, whose parents had a higher level of education, was higher than that of the students whose parents had graduated from middle school. 4. The level of self acceptance of high school students whose fathers are self employed were found higher than the other group of professions. The group which has the lowest self acceptance is the group whose fathers are workers. 5- The self acceptance of the students who have democratic parents are significantly higher than those whose parents are autharitherian, protective and indifferent. 6. The self acceptance of the students who have many siblings is significantly lower than these who have fewer siblings. 7. The level of self acceptance is higher in group of students whose parents' monthly salary is about 70 million and above than the others. 8. Thelevel of self acceptance of high school students who lived mostly in big cities is higher than the other students who lived mostly in towns, villages or small countries. At the end of the research, these results which are obtained, have been evaluated and presented to teachers, parents and researchers.