Governing Turkey's internet: Cyber security as a strategy of power
Türkiye'de internet'in yönetimi: Bir iktidar stratejisi olarak siber güvenlik
  1. Tez No: 435138
  2. Yazar: DENİZ ZERİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZAFER YENAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez Türkiye'de internetin yönetilişinde siber güvenlik alanının etkilerini incelemektedir. Savı Türkiye'de son on yılda İnternet'in yönetilişinde güvenlik zihniyetinin ağırlık kazandığı, ve siber güvenlik alanının bu olguya katkıda bulunduğudur. Siber güvenlik, ilgili olduğu risk söylemleri, kurumsal yapılandırma ve yasama ve teknik pratikler yordamı ile İnternet'in güvenliklileştirilmesine katkıda bulunmuştur. Tez güvenlik stratejilerinin etkinliğinin artışında iki tarihsel an tanımlayıp, siber güvenlik alanının genişlemeye başladığı 2011 yılından itibaren, internetin yönetiminin teknik sorunlarla ilgilenmeye ve teknik bir dil edindiğini söylemektedir. Siber güvenlik pratikleri, internet iletişiminin altyapısı ile dolaysız bir ilişki kurdukları için, dönüşlü (refleksif) bir nitelik taşır. Bu siber güvenliğe bir iktidar stratejisi olarak yönetme, teknoloji ve güvenlik kavramlarının etkileşiminde olmasından kaynaklı özgün bir nitelik kazandırır.
Özet (Çeviri)
This study investigates expansion of the field of cyber security in relation to governing of the Internet in Turkey within the last decade. It argues that security rationality is becoming the dominant diagram in evaluating problems and solutions associated with the Internet. It shows that cyber security is instrumental in expansion of forms of power associated with security objective through a discourse of risk and danger, institutional restructuring, law making, and most importantly, technical practices. Technical practices, for they have a indirect relation with the infrastructure of internet communications, represents a reflexive quality, which makes cyber security field element of a distinct strategy of power, in the intersection of government, technology and security.