Financing public expenditures through progressive taxation:Effects on growth, welfare and inequality
Kamu harcamalarının artan oranlı vergilerle finanse edilişi: Büyüme, refah ve eşitsizlik üzerindeki etkiler
- Tez No: 435139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hem teorik hem empirik çalışmalar, altyapı yatırımları gibi kamu yatırımlarının iktisadi büyüme üzerinde pozitif etkileri olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, üretken kamu sermayesini içeren büyüme literatürünün dağılımsal etkileri genellikle yok saydığı ve ilgili çalışmaların sabit vergi oranlarına dayandığı dikkate alınarak, artan oranlı vergilendirme yöntemine sahip olmanın iktisadi büyüme ve dağılımsal ölçütler üzerindeki olası etkileri araştırılmıştır. Daha spesifik olarak, kamu yatırımının hem üretim hem fayda fonksiyonlarında bir girdi olarak yer aldığı ve elastik olarak işgücü arz eden bireylerin sermaye gelirleri ve maaş gelirleri üzerinden artan oranlı olarak vergilendirildikleri bir endojen büyüme modeli kullanılmaktadır. Teorik modelin oluşturulmasından sonra kamu harcamalarındaki artışların hem GSYH büyüme oranı gibi ekonomi genelindeki parametreler; hem de gelir, servet ve refah dağılımları üzerindeki etkilerini bulmak için nümerik analizler de ayrıca icra edilmiştir. Bu çalışma göstermektedir ki, artan oranlı vergilerle finanse edilen kamu harcaması artışları aracılığıyla bir ekonomideki eşitsizlikleri hafifletmek iktisadi büyümeye zarar vermeden mümkündür. Sermaye gelirine konulan verginin, üzerinde tartışılan vergi metodları arasında, bütün sonuçlar üzerinde en yüksek etkiye sahip olan olduğu bulunmuştur. Bu vergilerin artan oranlılık seviyesi de, kendisini aştığında iktisadi büyümeye zarar vermeye başlayacağı bir eşik değerinin altında kalacak şekilde tayin edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Theoretical and empirical studies have revealed that there is a positive impact of public investments, i.e. infrastructure investments, on economic growth. Noting that the growth literature containing productive public capital often neglects distributional effects and the relevant studies rely on financing methods using flat taxation, the implications of having a progressive tax schedule on economic growth and distributional measures are explored in this study. More specifically, an endogenous growth model is used in which public investment is a direct factor in both production and utility functions while labor-elastic agents are taxed progressively according to their relative capital income and labor income levels. After forming the theoretical model, numerical analyses are also conducted to find the effects of increases in public expenditures on both economy-wide parameters, i.e. GDP growth rate, and on income, wealth and welfare dispersions. This study shows that, without harming economic growth, it is possible to alleviate inequalities in an economy through increases in public expenditure financed by progressive taxes. Among the discussed tax methods, most influential one on all dimensions is found to be capital income taxes. Its progressivity level has to be assigned to be lower than a threshold level above which it begins to harm economic growth.