Fagotun solo enstrüman olarak kullanımı ve Romantik Dönem eserlerinden belirlenen fagot orkestra sololarının teknik ve karakteristik yönden analizi
Bassoon use as solo instrumentand technical and characteristic analyse of bassoon orchestra solos which selected from romantic era
  1. Tez No: 435188
  2. Yazar: ÖZÜN ÖZTÜRK ZANTUR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜLNUR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, fagotun solo enstrüman olarak kullanımı ve romantik dönem eserlerinden belirlenen orkestra sololarının teknik ve karakteristik yönden analizi hedeflenmiştir. Bu analiz, bir fagot icracısının orkestrada seslendireceği solo için bilinçli bir hazırlık dönemi geçirmesini sağlamayı amaçlar. Bu yüzden çalışmada; fagotun teknik özellikleri, romantik dönem müziği, fagotla ilgili başlıca orkestra soloları incelenmiştir. Bu dönem eserlerinden ön plana çıkan, fagot orkestra soloları; Hector BERLIOZ'un Fantastik Senfonisi, Rimsky KORSAKOV'un Şehrazat Senfonik Süiti, Gaetano DONİZETTİ'nin Aşk İksiri Operası, Georges BİZET'in Carmen Opera Süitleri olarak belirlenmiş ve analizleri yapılmıştır. Yapılan analizde; solonun melodik ve karakteristik yapısı, armonik analizi ile birlikte eserin konusu, besteci bilgileri de yer almaktadır. Ayrıca, her solonun çalış biçimi, temposu ile ilgili farklı orkestra/icracı yorumları dinlenmiş/izlenmiş ve genel kabul gören icralardan çıkarılan sonuçlar çalışmaya yansıtılmıştır. Anahtar Sözcükler Fagot, romantik dönem, fagot orkestra solo
Özet (Çeviri)
This study is aimed to analyse the use of bassoon as a solo instrument and the orchestral solos selected from the romantic period with respect to their technique and characteristics. The purpose of such an analysis is to provide the bassoon player with a conscious preparation period before the performance. Therefore, the technical qualities of the bassoon, the music of the romantic period and some of the bassoon solos in orchestral pieces have been analyzed. The solos analyzed in this work are namely, Hector Berlioz's Symphonie Fantastique, Gaetano Donizetti's Opera Una Fortiva Lagrima, George Bizet's Carmen Opera Suits, Rimsky Korsakov's Sherazade. This study includes the melodic and characteristic structure of the solos and their harmonic analysis as well as subject matter and composer information. Moreover, different executions of these solos by different performers have been listened to and analyzed and the results from the most accepted performance have been reflected in this work. Key Words Bassoon, romantic period , bassoon orchestra solo