Televizyon stüdyolarında doğal aydınlatma yöntemleri
Natural lighting methods in television studios
  1. Tez No: 435189
  2. Yazar: BORA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. PELİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Televizyon stüdyoları, televizyonda yayınlanmak üzere program çekimlerinin yapıldığı sesin, ışığın ve hareketin kontrol edilebildiği özellikli mekânlardır. Görüntüyü oluşturan en temel öğenin ışık olduğu göz önünde bulundurulduğunda, televizyon stüdyolarında program çekimlerinin gerçekleştirilebilmesi için en önemli gereksinimlerden birinin aydınlatma olduğu görülmektedir. Televizyon stüdyolarının aydınlatılmasında, fazla güç tüketen çok sayıda yapay ışığın aynı anda kullanımı, enerji tüketimini büyük ölçüde artırmaktadır. Sınırlı olan fosil yakıtların ve diğer enerji kaynaklarının tükenme noktasına geldiği günümüzde, televizyon stüdyolarında yapay aydınlatma düzenlerinin yerini alacak ya da kullanımını azaltacak yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, tez çalışması kapsamında, aydınlatmada enerjinin verimli ve etkin kullanılabilmesine yönelik doğal ışığın televizyon stüdyolarına entegrasyonu konusuna değinilerek çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Televizyon Stüdyosu, Aydınlatma, Enerji Tasarrufu, Doğal Aydınlatma
Özet (Çeviri)
Television studios are featured spaces where television programs are shot for broadcasting on TV, audio, light, and motion can be controlled. Considering that the light is the fundamental element in forming an image, it is apparent that lighting is one of the essential requirements for shooting programs in television studios. Using many power-consuming artificial lights to illuminate the television studios increases energy consumption considerably. Today, when scarce fossil fuels and other energy sources are approaching a point to become extinct, it is necessary to develop techniques to substitute for or to reduce the use of artificial lighting systems in television studios. To this extent, in this dissertation, solution alternatives are proposed by investigating integrating natural light in television studios to be able to use the energy efficiently and effectively in lighting. Keywords Television Studio, Lighting, Energy Savings, Natural Lighting