Joseph Haydn'ın yaşamı ve Do Majör No.1 Viyolonsel Konçertosu'nun form ve viyolonsel tekniği açısından incelenmesi
The life of Joseph Haydn and analysis of musical form and violoncello' technique of Vi̇oloncello Concerto No.1 C Major
- Tez No: 435194
- Danışmanlar: DOÇ. ŞAHİN İZZET NAZLIAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Klasik Dönemin 3 büyük bestecisinden ilki olarak bilinen j. Haydn' ın hayatı ve viyolonsel konçertoları arasında en önemli eserlerden biri kabul edilen do majör no.1 viyolonsel konçertosu incelenmiştir. Eser, form bakımından orkestra partitürü ile incelenmiştir. Viyolonsel tekniği açısından ise, bu eseri icra eden dünyaca ünlü çellistlerin arşe teknikleri ve kadansları araştırılarak, yapıtı seslendirecek müzisyenlere yardımcı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study life of J. Haydn, who was the first of the great composers that formed the core of“Viennese Classic”, and his cello concerto no. 1 in C maj., one of his most renown cello concertos, are studied. This composition is examined in terms of form based on the orchestra partitur. Examining the bow technique and cadences of the world famous cellists who performed this concerto, this study aims to help those who would like to perform this concerto.