Gerçek gazlar için genelleştirilmiş hal denklemleri
Generalized state-equation for real gases
  1. Tez No: 7427
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET GERÇEK GAZLAR İÇİN GENELLEŞTİRİLMİŞ HAL DENKLEMLERİ İ.H.Mutlu Gerçek gazların davranışlarını tasvir etmek İçin teklif edilen, hal denklemlerinde hal değişkenlerinin hesabında her gaz için özel birimler kabul edilirse; bütün akışkanlara geçerli olabilecek boyutsuz nümerik parametreler taşıyan hal denklemleri ile gazların özelliklerini göster mek mümkün olacaktır. Boyutsuz hal denklemlerinde ise hal değişkenlerinden herhangi ikisi verilecek olursa üçüncü değişken bütün gazlar için verilmiş olacaktır. Gerçek gaz hal denklemlerinin n sayıdaki sabitlerinin kritik sabitler cinsinden bulunabilmesi için 1. Hal denkleminin kritik noktada kendisi ile birlikte birinci ve ikinci türevlerin sıfıra eşit olması. 2. Hal denkleminin kritik noktada n sayıda eşit köke sahip olması sebebiyle, Vc kritik hacım olmak üzere (v-vc)n = 0 denklemine eşdeğer olması özelliğinden faydalanılarak a. Van der Waals hal denklemi b. Dieterici hal denklemi c. Wohl hal denklemi d. Berthelot hal denklemi e. Clausius hal denklemi f. Joseph Joffe hal denklemi Vg. Redlich Kwong hal denklemi j. S.W Benson ve R.A Golding hal denklemleri, indirgenerek bu denklemlerin genelleştirilmiş izometrik değerleri G.J.Su tarafından ölçülen deney değerleri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma neticesi Redlich-Kwong hal denkleminin tüm gazlar için daha doğru sonuçlar verdiği görülmüştür. İndirgenmiş basınç değerleri ve indirgenmiş hacım değerleri azaltıldık ça bunların fizik anlamlarını yitirdiği görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GENERALIZED STATE-EQUATION FOR REAL GASES İ.H.Mutlu In the state equations if the special units are assumed to calculate the state variable for the analysis of behaviour of real gases, it may be possible to analyse the behaviour of all fluids by using special state equations that has dimensionless numerical parameters. In the dimensionless state equation, if two of state variables are given the third variable can be found for all gases. To find n, constants of state equation for real gases in terms of the critical constants, the following properties are used: 1. At the critical point, the state equation and its first and second derivatives must be equal to zero 2. The State equation has n-equal roots at the critical point. Hence, we will have (V - vc)n = 0 where V is the critical volume, V is the volume of the gas. By using the properties mentioned above the reduced a. Van der Waals state equation, b. Dieterici state equation, c. Wohl state equation, d. Berthelot state equation, e. Clausius state equation, VIIf. Joseph Joffe state equation g. Redlich-Kwong state equation, j. S.W Benson and R.A Golding equations, were obtained. The generalized isometric values of these equations have been compared with experimental results which were obtained by G.J.Su. This comparision shows that Redlich-Kwong state equation gives more correct results for all gases. It is seen that the reduced pressure and the reduced volume lose their physical significance, if they are decreased. VIII