M.1822 tarihinde İstanbul limanlarındaki bir haftalık deniz ticareti, mal vasıta mürettebat(21-27 Muharrem 1238)
A One week sea trade, property, transportation and crew at İstanbul port in 1822(21-27 Muharrem 1238)
  1. Tez No: 43529
  2. Yazar: İSMAİL OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
02ET Hazırladığımız bu çalışmada Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Dairesi A. DVN.İZN kodlu 920/134 numaralı defterin verdiği bilgiler esas alınmıştır.Bu defterin ve aynı zamanda konu ile ilgili mevcut araştırmaların değerlendirilmesi ile 1822 tarihinde İstanbul limanındaki bir haftalık deniz ticâreti, mal, vasıta ve mürettebat açısından incelenmiştir. Giriş kısmında defterin geniş bir tanıtımı ile İstanbul limanındaki deniz ticâreti; Birinci Bölümde Akdeniz ve Karadeniz'den İstanbul'a yapılan ticâret ; İkinci Bölümde yabancı devletler tarafından İstanbul'a yapılan ticâret ; Üçüncü Bölümde ise İstanbul limanındaki diğer etkinlikler anlatılmıştır. İncelememiz sonunda sonuç, haritalar, defterin Türkçe ve Osmanlıca metinleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, I take into consideration the information in the notebook, numbered as 920/134 and coded as A.DVN.İZN by The Office of Ottoman Archives at the department of Prime Minister. This notebook and the evaluation of research made on this subject are examined in terms of a one week sea trade, property, transportation and crew at İstanbul port in 1 822. The introduction, includes a wide presentation of the notebook and the sea trade at İstanbul port, where as the first port is about the trade from Mediterannean Sea and Black Sea to İstanbul, the second part the trade from the foreign countries to İstanbul, and the third part the other activities (passenger transportation among the İstanbul part-sides). At the end of this research are the conclusion, maps, and the Turkish and Ottoman texts of the notebook.