Türkiye'de yayılış gösteren Anchonium DC. (Süsün) (Brassicaceae) türlerinin morfolojik, taksonomik ve kimyasal yönden incelenmesi
Morphological, taxonomical and chemical studies on Anchonium DC. (Süsün) (Brassicaceae) species in Turkey
  1. Tez No: 435306
  2. Yazar: MUSTAFA İLERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma; Türkiye'de yayılış gösteren Anchonium DC. cinsinin taksonomik, morfolojik ve kimyasal özelliklerini açıklamak için hazırlanmıştır. 2013-2016 yılları arasında yapılan arazi çalışmasında toplanan materyalin yanı sıra ziyaret edilen herbaryumlardaki bitki örneklerinin de değerlendirildiği çalışmamız sonucunda; Türkiye Florası'nda önceleri 6 taksonla (1 tür, 6 alttür) bilinen cinsin 3 taksona (1 tür, 2 alttür, 2 varyete) indirilme nedenleri morfolojik, taksonomik ve kimyasal olarak açıklanmıştır. Böylece, Anchonium elichrysifolium türünün türaltı çeşitliliğinin morfolojik, taksonomik ve kimyasal yönlerden açıklanması sağlanmıştır. Türkiye Anchonium'larının bol örnekten ayrıntılı deskripsyonları hazırlanarak tohum özellikleri ve gövde tüyleri mikroskoptan fotoğraflanarak ayrıntılı olarak incelendi. Türkiye Anchonium'larının incelenen tüm özelliklerinin ışığında yeni takson teşhis anahtarı hazırlandı. Endemik olan A. elicrysifolium subsp. elicrysifolium var. canescens ve A. elicrysifolium subsp. villosum taksonlarının tehlike kategorileri tartışılarak bölgesel ölçekte yeni IUCN kategorileri teklif edildi. Anchonium'ların dünya üzerindeki yayılışları bir harita üzerinde işaretlenerek cinsin gen merkezi üzerinde tartışmalar yapıldı. Anahtar Sözcükler Anchonium, taksonomi, morfoloji, kimyasal, Brassicaceae, Türkiye.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological, taxonomical and chemical characteristics of Anchonium DC.distributed in Turkey were investigated. As result of evaluations on materials collected from field and investigations on the specimen in visited Herbaria between 2013 and 2016, new category/classification of the genus was reconstructed. Up to date, the genus was characterized with 6 taxa in the Flora of Turkey (1 species, 6 subspecies) Now we characterized the genus with 3 taxa (1 species, 2 subspecies, and 2 varieties). The reasons of new classification were expressed according to morphological, taxonomic and chemical features. Thus, the subspecies diversity of six Turkish elichrysifolium type of Anchonium was explained in terms of morphological, taxonomic and chemical aspects. Seed features and shoot hair characteristics from plenty of samples were investigated under microscope and photographed. More usable identification key was constructed to distinguish the species category. Threat categories of endemic A. elicrysifolium subsp. elicrysifolium var. canescens and A. elicrysifolium subsp. villosum taxa were arranged according to Regional Level of IUCN Red List Categories. The distribution of Anchonium in the world was marked on the map and the gene centre of the taxon was discussed. Key Words Anchonium, taxonomy, morphology, chemically, Brassicaceae, Turkey