Türkiye'de yayılış gösteren Beta L. (Chenopodiaceae)türlerinin sınıflandırılması üzerine araştırmalar
- Tez No: 24166
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
- 63 - 7. ÖZET Bu araştırma ekonomik değeri yüksek bir bitki olan pancarın (Beta vulgaris L. ) muhtemel orijin merkezlerinden biri olarak kabul edilen ülkemizde yayılış gösteren türlerinin sergiledikleri varyasyonu belirleyerek bir sınıflandırmasını yapmak amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışma sonuçlarının ileride yürütülebilecek pancar araştırmalarına genetik taban oluşturması muhtemel genetik kaynakları materyalinin tanım delerlerini ortaya koyabileceği düşünülmüştür. Çalışmada Türkiye kaynaklı hata genusuna ait Beta ve Corolinae seksiyonlarının tek, iki ve çok yıllık türleri kullanılmıştır, örneklerin morfolojik karakter gözlemlerinde IBPGR Beta Tanım Listelerinden yararlanılmıştır. Bu karakterlere ait gözlemler kotiledon devresinden başlıyarak çiçeklerime, tohum ve hasat devrelerinde sürdürülmüştür. Deneme uniform şartlarda kurulmuş ve morfolojik karakterlere ilişkin veriler her bir populasyon örneğinde altı bitki gözlenerek saptanmıştır. Derlenen veriler her karaktere uygun kodlama sistemi ile kodlanmış ve ölçümler çoklu değişken analiz yöntemlerinden Ana Bileşen Analizi (PCA) ile anal izlenmiş tir. Bu analizde çok sayıda karakterin varyasyonu özetlenerek ordinasyon yapılmış ve herbir seksiyona ait formlar analiz verileri ve bu ordinasyon içindeki dağılımlarına göre yorumlanmıştır. Araştırmada ele alman Beta genusu türlerinin morfolojik karakterler yönünden gösterdikleri varyasyonun sürekliliği veya kesikliliği yorumlanarak bir sınıflandırma yapılmış, ayrıca meiotik kromozom davranışlarının incelendiği sitolojik bir çalışma ile araştırma desteklenmiştir. bata seksiyonu örneklerinde pigmentasyon, tüylülük, bitki tipi, çiçeklerime, çiçek kümeleri ve yaprak tipleri yönünden ; Corollinae seksiyonu örneklerinde ise çiçek özellikleri ve yaprak tipleri yönünden oldukça geniş spektrumlu bir varyasyon gözlenmiştir. Ana Bileşen Analizi sonunda ilk iki ana bileşende Beta seksiyonu örneklerinin yabani ve kök tipi pirimitif formları iki ayrı grup oluşturmuşlardır. Yabani formların bulunduğu grupta B. mar İt ima sensu lato"dan orijin alan B. mar it ima. B.trojona ve B.adanenşis alt grupları yer almıştır. Yaprak- 64 - formları ise kök formlarından ayrı fakat yabani formların B. mar i t ima kompleksi tarafında dağılmışlardır. Atasal prçvulgaris formuna ait bireyler ise bu iki grup dışında dağılım göstermişlerdir. B. marit ima sensu lato grubunda yer alan ve birbirleri üstüne çakışan altgrup bireylerinin doğal yayılış alanlarında integresyon sonucu morfolojileri yönünden kesiksiz bir varyasyon sergiledikleri düşünülmektedir. Sitolojik çalışma sonuçları da bu savı destekler anlamdadır, özellikle çok değişken morfotiplere sahip populasyonlarda kromozom eşleşmesinde gözlenen düzensizlikler meiotik gelişmedeki asenkroni, gen alışverişi olduğunu göstermektedir. Corollinae seksiyonunda ise Âna Bileşen Analizinden elde edilen ilk iki ana bileşende B.corollif lora ve B.lomatogona komplekslerinin yer aldığı iki grup oluşmuştur. B.lomatogona sensu lato kompleksi B.lomatogona. B. intermedia, B.trigyna formlarını bünyesine almıştır. Bu seksiyonun içerdiği infraspesifik varyasyonun fakültatif apomiksis nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ara formlar olarak ortaya çıkan bazı B. intermedia bireylerinde düzensiz meiotik davranışa rastlanmıştır. beta ve Corolljnae seksiyonları için saptanan gruplandırmalara dayalı sınıflandırma tür bazında değil, tür kompleksleri bazında yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 65 - SUMMARY The aim of this research is classification due to existing variation of Be&a species collected from Turkey where the economically important beet crop (Beta vulgaris L. ) has been possibly originated. It is considered that the results of this research can be useful for further studies to be conducted on Beüâ species as being genetic resources with their descriptive characteristics. In this research annual, biennial and perennial forms of sections Beta and Corel linae of genus Beta from Turkey were studied. The IBPGR Descriptor Lists were used in terms of morphological characters. The information were gathered from the observations of morphological characters starting from the cotyledon stage, following the bolting, flowering, and harvesting stages of plants. The experiment was designed and the plants were grown under uniform conditions, and morphological characters were scored from six plants of each population samples. Each characters were coded using suitable coding sistems acording to their character states. The data was analyzed by means of Principal Component Analyisis CPCA) of Multi Variate Analyisis Method. The resuls were expressed as scatter diagrams, and the individual plant measurements were used to evaluate the existing variation. The continuity of variation of morphological characters throughout Beta species was considered for classification, and the chromosomal behaviour of individuals were also studied. Among the section Bs&a., there was continuous variation produced from the pigmentation, hairiness, plant habit, flowering, flower clusters and leaf types; whereas Corollinae section individuals exhibited large variation related to their flower characteristics and leaf types. Principal Component Analysis involving the characters taken into account result in two distinct groups for wild and primitive root types of section Be&a among the first two principal components. In the group of wild forms,. the samples of B. mar i t İma, B.adanensis and B.tro.iona originated from the form of B. mar i t ima sensu lato were formed subgroups which were lacking in pattern. The leaf beets and B.maritima complex were far from clear cut. however the leaf beet forms66 - were distinctly separated from root types. The individuals of ancestral form of provulgaris were distributed outside of these two main groups. It is assumed that the subgroups of BT mar it ima, sensu lato complex resulted from the gene exchange occured readily in their natural habitat. The results of sito logical study also support this consideration. Particularly in the populations with diverse morphotypes, the indetermined chromosomal pairings and asyncronous meiotic development indicate that some degree of gene exchange has been occured within the populations. In section Corollinae. the picture was obtained from Principal Component Analysis. Two distinct groups were consist of the individuals of B. coral lif loca and B. lomatogona complex scattered within the first two eigen vectors. B-loroatogona sensu lato group was represented with B.lomatogona. B. intermedia and B.trigyna. B.corollif lora sensu lato group was included within the general variation exhibited by B.corollif lora. It is considered that the infraspecif ic variation found in this section resuts from the existing facultative apomixis in some forms. In determined meiotic behaviours were observed in the intermediate forms of some B. intermedia individuals. With regard to the evaluation of results of this research, the artificial classification has been avoided and the forms of genus Ee£a sections Bs£a and Corollinae were classified as their species complex.