İnternet bağımlılığının bağlanma stilleri ve duygusal düzenlemeyle ilişkisi
Associations of internet addiction with attachment styles, and emotion regulation
  1. Tez No: 435312
  2. Yazar: EBUBEKİR CEYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BOYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tüm dünyayı saran bilgi ve iletişim ağı internet, günümüzde daha ucuz, yaygın ve ulaşılabilir hale gelmiştir. Yayılması ile birlikte bazı olumsuz durumları da beraberinde getirmiştir. Bu olumsuzluklardan birisi“internet bağımlılığı”dır. İnternet bağımlılığının gittikçe yaygınlaşması, durumun nedenleri, belirtileri, değişkenleri ve tedavisi üzerinde daha çok araştırma yapılmasına sebebiyet vermiştir. Bu çalışma da internet bağımlılığının bağlanma stilleri ve duygusal düzenleme ile ilişkisinin araştırılmasını amaçlamıştır. İlişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmaya Batman Üniversitesinde okuyan 756 ön lisans ve lisans öğrencisi katılmıştır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda araştırma grubunda yer alan gönüllü katılımcılara, araştırmacının hazırlamış olduğu kişisel bilgi formu, Chen İnternet Bağımlılığı Ölçeği (CİBÖ), Young İnternet Bağımlılığı Testi (YIBT), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Epidemiyolojik Araştırmalar Merkezi Depresyon Ölçeği (CES-D), Dünya Sağlık Örgütü İşlev Kaybını Değerlendirme Ölçeği 2.0 (WHO 2.0), Duygusal Düzenleme Ölçeği (DDÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II) uygulanmıştır. İnternet bağımlılığı ile değişkenlerin ilişkisine bakılmıştır. YIBT'dan alınacak 50 ve üzerindeki puan ve CİBÖ'den alınacak 64 ve üzerindeki puan problemli internet kullanımını gösterirken YIBT'dan alınacak 80 ve üzeri puan patolojik internet kullanımını göstermektedir. Problemli ve patolojik internet kullanımı ile değişkenler arasındaki ilişkiler lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Ayrıca Chen İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü İşlev Kaybını Değerlendirme Ölçeği 2.0 için geçerlik ve güvenirlik değerlendirilmiştir. Veri toplama grubunda 756 kişi YIBT'ı doldurmuş bunların %9.95'inde problemli internet kullanımı, % 0.66'sında ise patolojik internet kullanımı gözlenmiştir. ÇİBÖ'yü dolduran 756 kişinin %11.67'sinde de problemli internet kullanımı gözlenmiştir. Lojistik regresyon analizi neticesinde, cinsiyetin erkek olmasının, depresyon ve anksiyete düzeyinin yüksek olmasının, bireyin korkulu ya da saplantılı bağlanmasının problemli internet kullanımıyla (YIBT ≥ 50, ÇİBÖ ≥ 64) pozitif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Duygu düzenlemenin bir alt faktörü olan duygusal belirsizliğin ise problemli internet kullanımını istatistiksel açıdan anlamlı olarak yordadığı görülmüştür. Sonuç olarak bağlanma stillerinin, depresyon ve anksiyetenin internet bağımlılığı konusunda önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Chen İnternet Bağımlılığı Ölçeği'nin ve Dünya Sağlık Örgütü İşlev Kaybını Değerlendirme Ölçeği 2.0'ın Türkçe formlarının yüksek geçerlik ve güvenirliğe sahip olduğu bulunmuştur. Anahtar Sözcükler Ġnternet bağımlılığı, bağlanma stilleri, depresyon, duygu düzenleme
Özet (Çeviri)
Internet, information and communication network, comprising the whole world, has become cheaper, more widespread and more accessible nowadays. With its rapidly spread, it has brought out some unwanted problems. One of them is“internet addiction”. The fact that internet addiction has become widespread has caused many more studies to be conducted on its reasons, evidences, variables and treatment. This study has aimed to investigate the relation between attachment styles, emotion regulation and internet addiction. 756 associate degree and undergraduate students attending Batman University took part in this study in which relational scanning model was employed. In line with the aims of the study, the volunteer participants taking part in this survey were applied personal information form prepared by the researcher, Chen Internet Addiction Scale (CIAS), Young Internet Addiction Test (YIAT), Beck Anxiety Inventory (BAI), Centre for Epidemiological Studies Depression Scale (CES-D), World Health Organization Assessment Scale of Function Loss 2.0 (WHO 2.0), Emotional Regulation Questionnaire (ERQ) and Experiences in Close Relationships Inventory-II (ECRI-II). Internet addiction and its relations with variables were looked through. While the scores received from YIAT and CIAS over 50 and 64 respectively show a problematic internet usage, the score received from YIAT 80 and over shows pathological internet usage. The relations between problematic and pathological internet use were investigated via logistic regression analysis. Also, validity and reliability were evaluated for Chen Internet Addiction Scale and World Health Organization Assessment Scale Function Loss 2.0. In data collection group, 756 participants filled in YIAT; and of these, the following results were obtained: 9.95% were problematic, while 0.66 were pathological internet users. Of the 756 participants filling in CIAS, 11.67% were observed to be problematic internet users. As the results of Logistic Regression Analysis, it was found out that being male having, high depression and anxiety levels, the individual fearful and preoccupied attachment were positively correlated with problematic internet use (YIAT ≥ 50, CIAS ≥ 64). On the other hand, emotional uncertainty, a sub-factor of emotion regulation, was observed to predict the problematic internet using meaningfully in terms of statistics. In conclusion, it was determined that attachment styles, depression and anxiety played an important role in internet addiction. It was found out that Turkish version forms of Chen Internet Addiction Scale and World Health Organization Assessment Scale Function Loss 2.0 were reliable and valid. Key Words Internet addiction, attachment styles, depression, emotion regulation