Türk Biathlon Milli Takımında yer alan sporcuların bazı motorik özelliklerinin atış performansına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the efects of some motor skills on the shooting performance of the athletes take part i̇n Turkish National Biathlon Team
  1. Tez No: 435315
  2. Yazar: MUHAMMET BİLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma; Türk Biathlon Milli Takımında yer alan sporcuların bazı motorik özelliklerinin atış performansına etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Türk Biathlon Milli Takımı sporcuları, örneklemini ise; son 3 yıldır düzenli olarak Milli Takım kamplarına katılan (8 kız 12 erkek) toplam 20 gönüllü sporcu oluşturmuştur. Çalışmada; benç press, triceps push down, squat, durarak uzun atlama, dikey sıçrama, şınav, mekik, 30 metre sprint, Cooper testlerinin performans değerleri ile nabızlı (egzersiz sırasındaki nabız) ve nabızsız (dinlenik nabız) yatarak, ayakta atış sonuçları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of doing this study is to investigate effects of some motor skills on the shooting performance of the Athletes take part in Turkish National Biathlon Team. The research population: Turkish Biathlon National Team athletes, the sampling was formed by voluntary participants of a total of 20 athletes (8 female 12 male) who regularly participated in the National Team Camps between 2012-2015. In study; performance values of bench press, triceps push down, squat, standing long jump, vertical jump, push-ups, sit-ups, 30-meter sprint, cooper tests and pulse (pulse during exercise) – pulseless (rested pulse) lying down and standing shooting results were measured.