Kamuoyu araştırmalarında örnekleme planının belirlenmesi ve bir uygulama
  1. Tez No: 43535
  2. Yazar: SÜLEYMAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kamuoyu araştırmalarında, araştırma sonuçlarının anakitlenin değerlerini daha iyi temsil edebilmesi için, örnekleme yaparken takip edilecek aşamalar belirlenmeye çalışıldı. Öncelikle, araştırma konusu olan kamuoyunun tanımı üzerinde duruldu. Kamuoyunun oluşum süreci ve bu süreçte etkili olan unsurlar ele alınarak incelendi. Kamuoyu araştırmalarının Dünyadaki ve Türkiyedeki gelişim süreci incelendi. Türkiyede yapılan kamuoyu araştırmlannda sonuçlanıl farklı çıkmasının nedenleri ele alındı. Örnekleme yöntemleri ve bu yöntemlerin kullanılabileceği durumlar açıklandı. Kamuoyu araştırmalarında takip edilecek aşamalar ve bu aşamalarda uyulması gereken kurallar ortaya kondu. Belirlenen plan doğrultusunda bir uygulama yapılarak teorik olarak anlatılanlar uygulanmaya çalışıldı. 81
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the stages in sampling in public opinion researches which is necessary for the results to be more representative for the main population is tried to be determined. Firstly, the emphasis is given for the definition of“public opinion”which is the subject of this study. The process of the formation for public opinion and elements which are effective in it is examined as well as the evolutionary stages of the public opinion researches in the world and in Turkey. The reasons for the differences between the results of public opinion researches in Turkey is tried to be derived. The sampling methods and their using is examined as well as the stages and rules which are necessary to be followed in each of that stages. The amounts of the samples taken from the main population for the different reliance level and acceptable deviation rate is tried to be found out. Finally, a practical study is made to transfer these theoretical explanation into practice. 80