Fî Zilâli'l-Kur'an çerçevesinde Seyyid Kutub'un hıristiyanlığa yaklaşımı
Sayyi̇d Qutb's approach to Christianity according to the tafsir Fî Zilalil Quran
- Tez No: 435421
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın konusu, modern dönemde yazılmış tefsirler arasında büyük bir üne kavuşmuş olan Seyyid Kutub'un (1906-1966), tefsirinde Hıristiyanlık ve Hıristiyanlar hakkındaki düşünceleri, yorum ve değerlendirmelerini kapsamaktadır. Araştırmanın amacı, çağdaş İslam düşünce dünyasında önemli bir yere sahip olan Seyyid Kutub'un, hem Hıristiyanlık ve Hıristiyanlarla ilgili düşünce, yorum ve değerlendirmelerinin anlaşılması sağlamak, hem de Doğulu bir araştırmacı olarak onun, Hıristiyanlık tarihi ve sistemine bakış açısını ve bunun temellerini tartışarak ortaya koymaktır. Anahtar Kelimeler : Seyyid Kutub, Hıristiyanlık, Ġsa
Özet (Çeviri)
The subject of this study comprise the thoughts, comments and evaluations on Christianity and Christians in the Tafsir Fi Zilâlil Quran of Sayyid Qutb (1906-1966) who had a great reputation among the intellectual muslim writers in the modern era. The aim of the research is to present both Sayyid Qutb's -who has an important role in contemporary Islamic thought-, contribution to the understanding of the thoughts, comments and evaluations on Christianity and Christians in his Tafsir, and discussing the fundamental sources of his approach about the history and dogmas of Christianity. Keywords : Sayyid Qutb, Christianity, Jesus,