Ailevi Akdeniz ateşli çocuklarda depresyon ve hayat kalitesinin değerlendirilmesi
Evolution of depression and quality of life in patients with diagnosis of familial mediterranean fever
  1. Tez No: 435459
  2. Yazar: ERKAN HALİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ULUCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş ve Amaç: Ailevi Akdeniz ateşi (AAA) hastalığı ateş, peritonit, plevrit, artrit ve erizipel benzeri deri döküntüleri ile seyreden, ataklar halinde gelen genetik geçişli bir hastalıktır. Hastalık uyum problemlerine, yetersizlik duygusunun gelişimine yol açmakta, hastaların yaşamlarında bazı kısıtlılıkların oluşmasına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı Diyarbakır ve çevre illerden gelen takipli pediatrik Ailevi Akdeniz ateşi hastalarının depresyon ve hayat kalitesinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Tel-Hashomer tanı kriterlerine göre tanı konulmuş 51 Ailevi Akdeniz ateşi (AAA) hastası ve 53 sağlıklı çocuğun katılımıyla gerçekleştirildi. Kontrol grubu genel çocuk polikliniğine rutin kontrol amaçlı başvurmuş ve başvuru esnasında herhangi bir hastalığı olmayan çocuklardan oluşturuldu. Depresyon durumu ve hayat kalitesini belirlemede hasta ve sağlıklı grubuna sosyo-demografik veri formu, Çocuk ve Ergenler için Yaşam Kalitesi Ölçeği (SYK), Çocuk Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) uygulandı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet dağılımı yönünden fark yoktu. Sağlıklı grubun ÇDÖ skoru 6,2±4,7 iken hasta grubun ÇDÖ skoru 11,6±5,5 saptandı. Hasta grubun ÇDÖ skoru anlamlı ölçüde yüksek saptandı (p=0,029). Sağlıklı grubun toplam yaşam kalitesi puan ortalaması 103,1±9,5 iken hasta grubun toplam yaşam kalitesi puan ortalaması 85,0±8,4 saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Familial Mediterranean fever (FMF) is a disease which is inherited in case of attacks with fever, peritonitis, pleuritis, and erysipelas-like skin rash associated with arthritis. Disease, leads to compatibility problems, feelings of inadequacy and to the formation of some limitations in patient's lives. The aim of this study is to evaluate depression and life quality of the pediatric familial Mediterranean fever patients coming from Diyarbakır and nearby cities. Materials and Methods: This study was performed with 53 healthy children and 51 Familial Mediterranean fever (FMF) patients diagnosed according to Tel-Hashomer criterias. The control group consists of children who applied to the general pediatric outpatient clinic for a routine check and without any illness. Socio-demographic data form, Quality of Life Scale for Children and Adolescents (SYK) and Children's Depression Inventory (CDO) were applied to the both control and patient group in order to find out their depression and life quality level. All participants were informed about the study and signed a consent form for attendance. Findings: There was no difference between the patient group and the control group in terms of age and gender. The average CDO score of the patients group was 11.6±5.5, while it was 6.2±4.7 for the control group. CDO score of the patient group were significantly higher than healthy control group (p=0.029).