Karpal tünel sendromunda kinezyolojik bantlama ve splint etkisinin karşılaştırılması
Comparison of effects of kinesiotaping and splinting in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 435487
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN GÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş-Amaç: Bu çalışmada, karpal tünel sendromu tanısı olan hastalarda kinezyolojik bantlama uygulamasının ağrı ve fonksiyonlar üzerine kısa ve uzun dönem etkilerini, splint ve plasebo karşılaştırması yapılarak gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü tek kör prospektif bu çalışmaya, hafif ve orta düzey KTS tanısı konulan 18-70 yaş arası 9 erkek, 24 kadın toplam 33 hasta (60 el) çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar randomize olarak kinezyolojik bantlama, splint ve plasebo (sham) kinezyolojik bantlama olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Gruplara tedavi başlangıcında, 4. haftada ve 12. haftada olmak üzere VAS Ağrı-uyuşma, el, parmak ucu ve lateral kavrama testleri, boston karpal tünel sendromu anketi Pittsburgh uyku kalitesi anketi uygulandı. İstatistiksel analizlerde Mann Whitney U, Wilcoxon, Kruskal Wallis ve Friedman testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Backgrounds: In this study we aimed to compare effects of kinesiotaping versus splint and placebo on pain and functions in short and long term. Methods: In this single-blind, prospective, randomized controlled study, 24 female and 9 male patients (66 hands) with mild to moderate carpal tunnel syndrome (CTS) were enrolled. Participants were randomized into 3 groups as kinesiotaping, splinting, and placebo (sham) kinesiotaping. Pain and numbness evaluation an VAS, hand grip, pinch grip and lateral grip tests, Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire, and Pittsburg Sleep Quality Scale were performed at the beginning, 4 veeks later and 12 weeks later. Mann Whitney U, Wilcoxon, Kruskal Wallis and Friedman tests were used or statistical analyses.