Undifferansiye nazofarengeal karsinomda her2 gen amplifikasyon ve CERBB-2 protein ekspresyonunun karşılaştırılması ve ebv pozitif nazofarengeal karsinomda ve ebv pozitif kronik nazofarenjitte apoptoz durumu
The comparison of her2 gen amplification and CERBB-2 protein expression in undifferentiated nasopharyngeal carcinoma and the condition of apoptosis in ebv positive nasopharyngeal carcinoma and in ebv positive chronic nasopharyngitis
  1. Tez No: 435486
  2. Yazar: SEVİLAY GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAN ERKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nazofarengeal karsinom (NFK) oldukça nadir bir tümördür. Undifferansiye nazofarengeal karsinom (UNFK) daha sık karşılaşılan ve tipik olarak radyoterapiye belirgin duyarlılık gösteren histolojik alt tipidir. Radyasyonun tedavi edici etkisi apoptoz ve hücre siklusuna bağlıdır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar tedaviye cevabı belirleyebilecek apoptotik belirteçler ve protoonkogenler üzerine yoğunlaşmıştır. Çalışmamıza UNFK tanılı 17 olgu ve kronik nazofarenjit tanılı 10 olgu olmak üzere toplam 27 olgu dahil edilmiştir. UNFK'li 17 olguya cerbB-2 protein ekspresyonu ve HER2 gen amplifikasyonunu değerlendirmek amaçlı immünhistokimyasal (İHK) boyama ve kromojenik in situ hibridizasyon (CISH) yöntemi uygulanmıştır. Toplam 27 olguda EBV ve p53 pozitifliği, Bcl-2 ve c-myc ekspresyonu, Ki-67 proliferasyon hızı İHK boyama, apoptoz durumu terminal deoxynucleotidyl transferasemediated dUTP nick end labeling (TUNEL) yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda kronik nazofarenjitli 10 olgunun tamamında EBV pozitif, UNFK'li 17 olgunun 6'sında (%35,3) EBV pozitif saptanmıştır. EBV pozitifliği açısından iki grup arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0,001). UNFK'li grupta EBV ile cinsiyet arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p=0,029).
Özet (Çeviri)
Nasopharyngeal carcinoma (NPC) is a significantly rare tumor. Undifferentiated nasopharyngeal carcinoma (UNPC) is the more frequently seen histological subtype which also shows a prominent susceptibility to radiotherapy. The therapeutic effect of radiation is related to apoptosis and cell cycle. Recent studies are concentrated on the apoptotic markers and protooncogenes which indicate the treatment response. 17 UNPC and 10 chronic nasopharyngitis patients (a total of 27 patients) have been included in this study. Immunohistochemical staining and chromogenic in situ hybridization (CISH) techniques were applied to 17 UNPC cases, in order to evaluate cerbB-2 protein expression and HER2 gene amplification. In 27 patients, with immunohistochemical staining, EBV and p53 positivity, Bcl-2 and c-myc expression and Ki-67 proliferation index and with terminal deoxynucleotidyl transferase mediated dUTP nick end labeling (TUNEL) technique apoptosis were evaluated. All of 10 chronic nasopharyngitis patients and 6 (%35.3) out of 17 UNPC patients were EBV positive. There was a significant difference between two groups regarding EBV positivity (p=0.001). A significant relation between EBV and gender was detected in UNPC group (p=0.029).