Korda timpani' nin fasiyal sinirden çıkış varyasyonlarının yüksek çözünürlüklü BT' de değerlendirilmesi
Evaluation of the chorda tympani' s variations of origin from the facial nerve on high resolution CT
- Tez No: 435504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BÜYÜKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Korda timpani, fasiyal sinirin en geniş intratemporal dalıdır. Fasiyal sinirin mastoid segmentinden ayrılıp anterolateral ve süperiora doğru seyreder, timpanik kaviteyi katederek anterior kanalikülden geçtikten sonra kafatasını terkeder. Korda timpani, dilin üçte iki ön kısmından tat duyusunu taşır ve ağız tabanında tükrük bezlerinin sekretomotor uyarılmasını sağlar. Günümüzde helikal BT temporal kemik görüntülemede altın standarttır çünkü kemik yapıları gösterebilme kapasitesi üst düzeydir. Yüksek çözünürlüklü BT, oldukça ince kesitler sunabilen korda timpaninin kesin ve güvenilir şekilde görüntülenebildiği bir yöntemdir. Korda timpani, posterior timpanotomi, otoskleroz ameliyatı, kolestatom ameliyatı, miringoplasti gibi ameliyatlarda yaralanmaya açık bir yapıdır. Orta kulak ameliyatı sonrası %15 hastada tat duyusu ile ilgili postoperatif komplikasyonlar gelişmektedir. Ameliyat öncesi temporal kemik YRBT' de korda timpaninin görüntülenmesi operasyonda oluşabilecek sinir hasarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Çalışmamızda, Ocak 2013 – Aralık 2015 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı' nda yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (YÇBT) çekilen bireylerin tetkikleri retrospektif olarak taranmıştır. En az bir tarafta normal temporal kemik yapısı bulunan bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. 0,5 mm kesit kalınlığında aksiyal görüntüler elde edildi. Bu görüntülerden MPR yapılarak korda timpani görüntülendi ve ölçümler yapıldı. Korda timpaninin stilomastoid foramene olan uzaklığı 3,7±1,6 mm olarak bulundu. Korda timpani ve fasiyal sinirin mastoid segmenti arasındaki en uzak mesafe 2,3±0,6 mm olarak bulundu. Korda timpaninin fasiyal sinirden dallanma açısı 28,2±10,7º olarak ölçüldü. Aksiyal planda korda timpaninin dallanma lokalizasyonu 4 farklı şekilde tanımlandı. Korda timpaninin fasiyal sinirden sırasıyla 1-) %52,1 anterolateralden, 2-) %33,7 lateralden, 3-) %11,7 anteriordan, 4-) %2,5 posterolateralden çıktığı tespit edildi. Korda timpani ve fasiyal sinirin mastoid segmenti arasındaki en uzak mesafe ile korda timpaninin stilomastoid foramene olan uzaklığı arasında ters yönlü, korda timpaninin fasiyal sinirden dallanma açısı ile korda timpaninin stilomastoid foramene olan uzaklığı arasında aynı yönlü korelasyon vardır. Korda timpaninin ekstratemporal alanda dallanması %2,4 oranında görüldü.
Özet (Çeviri)
Chorda tympani is the largest intratemporal branch of the facial nerve. Separated from the mastoid segment of the facial nerve and move to the superior and anterolateral. It leaves the skull after passing the tympanic cavity and then anterior canalicul. Chorda timpani carries the taste sensation from the anterior two-thirds of tongue and provides the secretomotor stimulation of the salivary glands in the floor of the mouth. Today, helical CT is the gold standard imaging of the temporal bone due to its high resolution quality of bony structures. HRCT is a method that can provide quite thin sections and can be displayed chorda tympani accurately and reliably. Chorda tympani is a structure that may get injured in surgery such as posterior tympanotomy, otosclerosis surgery, cholesteatoma surgery and myringoplasty. After middle ear surgery, postoperative complications associated with the taste sensation develops in 15% of patients. Preoperative evaluation of chorda tympani on HRCT will help reduce the nerve damage that may occur. In our study, we searched retrospectively temporal bone HCRTs, in January 2013-December 2015 in Duzce University, Department of Radiology. Individuals with normal temporal bone structure at least on one side, were included in the study. Multi-planar reconstruction images were created then chorda tympani was imaged and measurements were performed. The distance between chorda tympani and stylomastoid foramen is 3,7±1,6 mm. The furthest distance between the mastoid segment of the facial nerve and chorda tympani is 2,3±0,6 mm. The angle of branching chorda tympani from facial nerve is 28,2±10,7º. In the axial plane, chorda tympani branching localization was found in 4 different ways; %11,7 anteriorly, %52,1 anterolaterally, %33,7 laterally, %2,5 posterolaterally. The furthest distance between the mastoid segment of the facial nerve and chorda tympani is inversely correlated with the distance between chorda tympani and stylomastoid foramen. The angle of branching chorda tympani from facial nerve is directly correlated with the distance between chorda tympani and stylomastoid foramen. The ratio of extratemporal branching of chorda tympani is %2,4.