Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi pediatri kliniğine başvuran Düzce bölgesi 5-17 yaş grubu obez çocuklarda serum vitamin B12 ve 25 (OH) vitamin d düzeylerinin araştırılması
Serum vitamin B12 and vitamin D levels among 5-17 years old obese children who admitted to department of pediatrics, Duzce University Medi̇cal School
- Tez No: 435503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Obezite, günümüzde tüm dünyada sıklığı giderek artan bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle 4-11 yaşlarında başlayan obezitenin, erişkin dönemde de devam etmesi ve kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, diyabet gibi sorunlarla beraberliği önemlidir. Son yılllarda yapılan çalışmalarda obez çocuklardaki vitamin D, vitamin B12 düzeylerinin normal kilolulara göre daha düşük olduğu belirtilmektedir. Çalışmamızda yaşları 5-17 yaş arasında değişen 92 obez ve 58 obez olmayan olguda 25(OH) vitamin D, vitamin B12 düzeyleri ve insülin, HbA1c,açlık kan glukozu, HOMA-IR, hemoglobin, MCV, MPV, PLT, Ca, P, ALP, PTH, Mg, LDL, HDL, total kolesterol, trigliserid düzeyleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Obesity is a public health problem which incidence is increasing all over the world nowadays. The onset age of obesity is in ranges 4-11 years, it's important to continue in adulthood and association with diseases such as cardiovascular, hypertension and diabetes mellitus. According to studies conducted in recent years vitamin B12 and vitamin D levels in obese children are lower than normal weight children. In our study 92 obese and 58 non obese patients aged 5-17 years were investigated by 25(OH) vitamin D, vitamin B12 levels, insulin, HbA1c, fasting blood glucose, HOMA-IR, hemoglobin, MCV, MPV, PLT, Ca, P, ALP, PTH, Mg, LDL, HDL, total cholesterol, trigliserid levels. There were no significant differences in the age and sex distrubution between obese and non obese groups.