İşitme engelli sporcuların sürekli dikkat becerilerinin sporcu olmayanlarla karşılaştırılması
Comparison of sustained attention skills of deaf athletes and non-athletes
  1. Tez No: 435508
  2. Yazar: YUNUS GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan bu araştırmada, spor yapan işitme engelli çocuklar ile spor yapmayan işitme engelli çocukların dikkat becerilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya Malatya, Elazığ, Gaziantep ve İstanbul illerinde yaşayan, 12-15 yaş grubunda bulunan, düzenli olarak spor yapma alışkanlığı bulunan 135 çocuk ve düzenli olarak spor yapmayan 98 çocuk olmak üzere toplam 233 işitme engelli çocuk katılmıştır.Araştırmaya katılan çocukların demografik özelliklerinin belirlenmesinde, 24 sorudan oluşan kişisel bilgi formu kullanılmış olup, katılımcıların dikkat becerilerinin belirlenmesinde Burdon Dikkat Testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS programındaKruskal Wallis H testi ve Mann Whitney U testleri kullanılmış, istatistiksel açıdan anlamlılık düzeyi p0.05). Spor yapan işitme engelli bireylerde, dikkat düzeyinin cinsiyet ve evlerinde kendilerine ait odaları bulunma durumuna göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0.05). Sonuç olarak, spor yapmayan işitme engelli çocuklar ile kıyaslandığı zaman demografik değişkenlerin spor yapan çocukların dikkat düzeyleri üzerinde daha düşük etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to compare the attention skills of hearing-impaired children playing sports and who do not.In total, 233 hearing-impaired children living in the cities; Malatya,Elazığ,Gaziantep and Istanbul paticipated to the research consisting of 135 children,in 12-15 age group, who have habit of playing sports regularly and 98 children who do not. The personal information form including 24 questions was used to determine the demographic characteristics of the children participated to the resarch andthe Burdon Attention Test was used to determine the attention skills of participants. The Kruskal-Wallis H test and Mann-Whitney U test in SPSS program were used for statistical analysis of the data obtained in the study and the level of statistical significance was determined as p0.05). It has been found that the attention levels of hearing-impaired children who play sports show statistically significant difference according to their gender and the status of having their own room in home (p0.05). As a result, it seems that when it is compared with hearing-impaired children who do not play sports, the demographic variables have a lower impact on the attention levels of the ones, who play sports.