Vitiligo hastalarında G protein ilişkili östrojen reseptör 1 (GNER-1) düzeyleri üzerine raftlin'in (RFTN-2) etkisi
The effect of raftlin (RFTN-2) on levels of G-protei̇n coupled ostrogen receptor-1 (GBER-1) on vitiligo patients
- Tez No: 435509
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Vitiligo bir dermatolojik hastalıktır. Vitiligo melanosit pigment kaybından dolayı oluşan beyaz lekeler meydana getirir. Bu hastalığın her hangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Her 100 kişiden 1 veya 2 kişide rastlanan bir hastalıktır. Vitiligo hastalığının temel etkeni henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Bu nedenle ilk olan bu çalışmamızda GPER-1 ve Raftlin düzeyleri araştırıldı. G proteini ile ilişkili reseptör 30 G proteini ile ilişkili östrojen reseptör 1 (GPER1) olarak isimlendirilmiştir. Yedi transmembranel domainli G proteini ile ilişkili reseptöre (GPCR) 17 β-estradiol'ün yüksek afinite ile bağlandığı ve östrojenik sinyallere aracılık ettiği bulunmuştur. G protein-coupled östrojen reseptör 1 (GPER-1), G protein-coupled reseptör 30 (GPR30) olarak da bilinir ki, insanlarda GPER geni tarafından kod edilen G protein-coupled reseptördür. Bu protein rodopsin benzeri familyasının bir üyesidir ve endoplazmik retikulumda lokalize olup multipass membran proteinidir. Protein nukleusta fosfotidilinositol 3,4,5 trifosfat sentezine ve intraselüler kalsiyumun mobilizasyonuna neden olur ve neticede östrojeni bağlar. Bu nedenle bu protein, yaygın olarak östrojen ile hücre ve dokuların uyarımını takiben gözlenen non-genomik sinyal olaylarında rol oynar. GPER1, Gαs ile bağlanarak siklik adenozin monofosfat (cAMP) stimülasyonuna, melanosit duyarlı Gαi ile bağlanarak cAMP üretiminin azalmasına neden olmaktadır. Çalışmamız 25 vitiligo hastası ve kontrol grubu olarak 25 sağlıklı birey olmak üzere 50 katılımcı dahil edildi. Vitiligo hasta grubu 13 kadın ve 12 erkek hastadan oluşurken, kontrol grubu 14 kadın ve 11 erkekten oluşuyordu. Hastaların ve kontrol grubunun hepsi 18-45 yaş aralığındaydı. Tüm vitiligo hastalarında ve kontrol grubunda GPER-1 ve Raftlin aktiviteleri ELIZA yöntemi ile ölçüldü. Bulgularımıza göre GPER-1 ve Raftlin düzeyleri serum düzeylerinde benzer oranlarda artış göstermektedir.Vitiligo hastlarında çalıştığımız GPER-1 ve Raftlin'in birbiriyle aynı yolakları etkileyebileceğini düşünmekteyiz. GPER-1'in stimülasyonunu adenilat siklaz/cAMP yolağını kullanarak gerçekleştirdiğini ve vitiligo hastalarındaki GPER-1 aktivitelerindeki artışın bu hastalıkta melanositlerle ilgili olabileceği kanısına varmış bulunmaktayız. Aynı şekilde Raftlin düzeyindeki artışın ise adenilat siklaz yolağı ile alakalı olabileceği düşünülmektedir. Sonuç olarak vitiligo hastalarının kalsiyum hemostazisinde bir bozukluk GPER-1 ve Raftlin düzeyleri ile alakalı olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Vitiligo is a dermatological disease. Melanocytes of vitiligo white spots lik due to the pigment loss brings. There is no restriction of any age of disease. For every 100 people is a hastle encountered in 1 or 2 people. The main factors of vitiligo is not yet fully elucidated. Therefore, our study will be the first GPER-1 and Raftlin levels will be investigated. G protein associated with estrogen receptor associated with 30 G protein receptor 1 (GPER1) was named as. Seven transmembranel domainli G protein with the binary receptor (GPCR) 17 β-estradiol is linked with a high affinity and the subsystems in the estrogenic has been found mediated signals. G protein-coupled estrogen receptor 1 (GPER-1), G protein-coupled receptor 30 (GPR30) also known as people of the G protein-coupled code by GPER gene receptors. This protein is a member of the rhodopsin-like family and is localized in the endoplasmic reticulum multipass membrane protein. Protein nukleus phosphotidylinositol 3, 4, 5 triphosphate synthesis and intracellular calcium mobilization and eventually counteract the bindings. Therefore this protein, commonly estrogen with cells and tissues stimulation observed following the non-genomic signals play a role in the event. GPER1, cyclic adenosine monophosphate by connecting with the G α s (cAMP) stimulation melanosit, to the sensitive G α I causes a decrease of the production by connecting with cAMP. In our study, 50 participant who has 25 vitiligo disease and 25 healty as control group has been inclueded vitiligo patient group had 13 woman and 12 man, mean while, control group had 14 woman and 11 man. All of the patient and control group's age rage was 18 between 45 GPER-1 and Raftlin activities were measured ELISA on all vitiligo patience and control group. We are of the opinion that GPER-1 and Raftlin which was studied on vitiligo patient will have used same pathway each other. According to our findings, level of GPER-1 and Raftlin show an increase as same rate in level of serum. GPER-1 and Raftlin We think that the same pathways affect each other. GPER-1 stimulation of adenylate cyclase / cAMP pathway and is achieved using the increase in the GPER-1 activity in patients with vitiligo, we have concluded that this disease may be related to melanocytes. Likewise, the increase in the level Raftlin may be associated with adenylate cyclase pathway we anticipate. As a result of this work we make comparisons of vitiligo patients with disorders of calcium hemeostasis GPER-1 and we have found might be associated with the Raftlin.