Renal iskemi reperfüzyon hasarında alıç (crataegus) ve goji berry (lycium barbarum)'nin koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of protective effect of crataegus (hawthorn), and lycium barbarum (goji berry) in renal ischemia reperfusion injury
  1. Tez No: 435510
  2. Yazar: SAFİYE ŞEYMA TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Renal iskemi-reperfüzyon hasarı (I/R) yoğun bakım ünitelerinde, böbrek nakli, kardiyovasküler ve ürolojik cerrahilerde sık karşılaşılan bir durumdur. Akut böbrek yetmezliği (ABY) özellikle hastanede yatan hastalarda sık karşılaşılan bir durumdur. Son 50 yılda sağlık alınındaki gelişmelere rağmen ABY'ye bağlı mortalite ve morbidite oranlarında azalma görülmemiştir. ABY'nin en sık nedeni akut tübüler nekrozdur ve altta yatan etyoloji renal iskemi ve/veya renal hipoperfüzyondur. Biz de ilk kez yapılan çalışmamızda böbrek I/R hasarında Goji berry ve Alıç 'ın koruyucu etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda Wistar Albino türü 40 adet erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar sham, kontrol, Alıç, Goji berry ve Alıç+Goji berry (kombine grup) olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Sham grubundaki sıçanlara sadece laparotomi yapıldı ve 120 dk beklendi, kontrol grubuna (İ/R) 60 dk iskemi sonrası 60 dk reperfüzyon uygulandı. Alıç, Goji berry ve kombine gruplara ise İ/R dan 10 gün önce ekstreler oral gavaj yöntemiyle 200 mg/kg/gün olarak verildi ve 60 dk iskemi ve 60 dk reperfüzyon gerçekleştirildi. Reperfüzyon sonrasında genel anestezi altında sıçanlar sakrifiye edildi ve böbrek dokuları çıkarıldı. Doku örneklerinde oksidatif stresin indikatörü olarak malondialdehit (MDA) düzeyleri ve enzimatik antioksidan savunma sistemlerinden süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve katalaz (CAT) aktiviteleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. Böbrek doku örneklerinde histopatolojik incelemeler yapılarak histopatolojik skorlama elde edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Renal ischemia-reperfusion injury (I/R) is commonly seen in intensive care units, renal transplatation, cardiovascular and urolojic surgeries. Acute renal failure (ARF), is also a common condition especially in hospitalized patients. During the last 50 years, despite developments in the field of health mortality and morbidity rates were not decreased as expected. The most common cause of ARF is acute tubular necrosis and underlying etiology is renal ischemia and/or renal hypoperfusion. The aim of our study was to investigate the protective effects of goji berry and hawthorn. A total of 40 male Wister Albino rats were used in our study. The rats are divided into five groups as sham, control, Hawthorn, Goji Berry and combined groups. Sham group was subjected to laparotomy, and 120 min was waited, control group is subjected to 60 min. Reperfusion after 60 minutes of ischemia, and also Hawthorn, Goji Berry and combined groups are given extracts by gavage 200 mg/kg/day doses and are carried out 60 minutes ischemia, after 60 minutes reperfusion. Rats were sacrificed under general anesthesia after reperfusion, and then kidney tissues were removed. Malondialdehyde (MDA) levels as an indicator of oxidative stress and enzymatic antioxidant defense systems such as superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px) and catalase (CAT) activities in tissue samples were measured by spectrophotometric. Histopathological scoring was obtained through histopathological examination that was performed in kidney tissue samples.