Egzersize bağlı nosiseptif yanıt üzerine histamin H3 reseptör blokajının etkisi
The effect of histamine H3 receptor blokage on exercise-induced nociceptive response
- Tez No: 435586
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜL ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, sedanter ve antrene sıçanlarda egzersize bağlı nosiseptif yanıt üzerine H3 reseptör blokörü olan thioperamidin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, 8'i kontrol (K), 8'i antrene (A) olmak üzere toplam 16 erkek Wistar sıçan dahil edilmiştir. Çalışmada, nosiseptif olarak termal uyaran (hot plate) kullanılmış, deneyler dinlenim ve akut egzersiz sonrasında tekrarlanmıştır. Thioperamid (Thio), K ve A grubu hayvanlara 15 mg/kg dozunda, intraperitoneal (I.P.) olarak uygulanmıştır. A grubu hayvanlara, koşubandının süre ve hızı kademeli olarak arttırılarak, haftada 5 gün, toplam 8 hafta süren orta dereceli antrenman programı uygulanmıştır. Deneysel sürecin sonunda tüm hayvanların, Thio enjeksiyonu öncesi ve sonrası koşubandında tükenme süreleri ve hot plate latans değerleri kaydedilmiş, plazma, BOS ve ACC'den alınan mikrodiyalizat örneklerinden beta endorfin (BE) tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we investigated the effect of Thioperamide, a histamin H3 receptor bloker, on nociceptive response following exercise in sedentary and exercise trained rats. Sixteen male Wistar rats were equally assigned to one of two groups: sedentary control (C) and exercise-trained (T) groups. Thioperamide (Thio) was used at a dosage of 15 mg/kg, intraperitoneally (I.P.) Hot plate test was used to induce nociceptive stimulus, paw withdrawal latency was assessed, and paw latencies were repeated at rest, and following acute exercise. Exercise trained groups were subjected to eight weeks of motor-driven treadmill exercise. At the end of the experimental period, all rats were run on a motor-driven treadmill to measure exhaustion time, and paw withdrawal (hot plate) latencies were measured before, and following Thio injection. Beta endorphin (BE) concentrations from plasma, CSF (cerebrospinal fluid) and microdialysate samples collected at 30-min intervals for two hours from anterior cingulate cortex (ACC) of all rats were measured. Results were given as mean + SD, and t test was used to analyze the differences in hot plate latency, plasma and CSF BE levels between groups, and two way analysis of variance was used to analyze the differences in ACC BE levels in different time points and several administrations between groups.