Eşi gebe olan erkeklerde anksiyete düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety level of men whose wives are pregnant
- Tez No: 435623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HAKİ SUCAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Baba adayının gebelik boyunca sağlıklı bir dönem geçirmesinin kendisi ile birlikte anne ve bebeğin yaşam kalitesini de artıracağı düşünülerek bu çalışma planlandı. Bu çalışmada eşi gebe olan erkeklerde anksiyete düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Mart - Haziran 2016 tarihleri arasında Kahramanmaraş'ta sağlık hizmeti veren kuruluşlarda takipteki gebelerin eşlerinde yapıldı. Çalışmaya bilinen kronik veya psikiyatrik bir hastalığı olmayan eşi gebe olan 232 erkek ve eşi gebe olmayan 316 erkek olmak üzere toplam 548 kişi alındı. Çalışma öncesinde bilgilendirilen bireylerden onam veren erkekler çalışmaya dahil edildi. Katılımcılara STAI-1 (State-Trait Anxiety Inventory), STAI-2 formu ile araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu dolduruldu. STAI yani Durumluk/ Sürekli Kaygı ölçeği Türkçe geçerlilik ve güvenirliliği alınmış yaygın kullanılan anksiyete değerlendirme ölçeğidir. Eşi gebe olan erkeklerin (EGE) yaş ortalaması 33,76 idi. Eşi gebe olmayanların (Kontrol) yaş ortalaması 36,55 idi. STAI-1 formda %7,2 katılımcı 50 ve üzeri puan almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned taking into consideration that father candidate's spending a healthy period throughout the pregnancy improves the life quality of him, mother and baby. In this study, it is aimed that the determination of anxiety level of men whose wives are pregnant. This study was performed in the period of March - June 2016 with the husbands of pregnancies followed by health organizations in Kahramanmaraş. 232 men with pregnant wife without any known chronic or psychiatric illnesses and 316 men with non-pregnant wife were included in this study. The approval men, informed before the work, were included to this work. STAI-1, STAI-2 and the survey form, improved by researcher, were filled by the participants. STAI form, Turkish validity and reliability is approved, is commonly used to assess the scale of anxiety. The mean age of men with pregnant wife was 33,76. The mean age of men with non-pregnant wife (control group) was 36,55. %7.2 of participants filled the STAI-1 form took 50 points and above.