Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim araştırma bölgesi' nde birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran erişkin bireylerde kardiyovasküler hastalıklar bilgi ve farkındalık düzeyi
The cardiovascular knowledge and awareness level among adult individuals who access to primary health services in Eskisehir Osmangazi University educational and research region
  1. Tez No: 435643
  2. Yazar: GÜLTEKİN UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA METİNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar bütün dünyada en başta gelen ölüm ve sakatlık sebebidir. Kardiyovasküler hastalıklardan korunma için uygulanacak programların planlanması ve değerlendirilmesi için KVH risk faktörleri konusundaki bilgi düzeyini ölçmeye gerek duyulmaktadır. Çalışmanın amacı, Eskişehir yarı kırsalındaki bireylerin KVH'lar konusunda farkındalıklarını ve bilgi düzeylerini belirlemektir. Çalışma, 1-31 Ekim 2015 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Araştırma bölgesine bağlı 4 ilçede (Sivrihisar, Mahmudiye, Alpu, Beylikova) birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran 20 yaş ve üzeri erişkinlerde gerçekleştirilen kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışma sonunda 1850 kişinin verisi değerlendirmeye uygun bulundu. Çalışma için hazırlanan anket form“Türkiye Kronik Hastalıklar Ve Risk Faktörleri Sıklığı Çalışması”baz alınarak hazırlandı. Anketin birinci bölümü, bireylerin tanımlayıcı ve tıbbi bilgileri, ikinci bölümde kardiovasküler risk faktörleri farkındalıkları ve üçüncü bölümü, bireylerin KVH'lar konusunda bilgi düzeylerinin araştırılması amacıyla Kardiyovaskuler Hastalıklar Risk Faktörleri Bilgi Düzeyi (KARRİF-BD) Ölçeği'ni içermekteydi. Çalışma grubunda erkeklerin %12.7'sinde, kadınların ise %16.9'unda hekim tanılı diabet (p=0.011), erkeklerin %26.4'ünde kadınlarda ise %32.1'inde hipertansiyon (p=0.008), erkeklerin %51.6'sı, kadınların %58.8'inde obesite (p=0.009), erkeklerin %11'inde kadınlarda ise %14.1'inde hiperlipidemi (p=0.045), erkeklerin %11.9'unda kadınlarda ise %7.5'inde kardiyovasküler hastalık (p=0.001), erkeklerin %2.7'sinde kadınlarda ise %1.9'unda serebrovasküler olay bulunmakta idi. Çalışma grubundakilerin yalnızca %86.3'ü son üç yıl içinde tansiyonunu, %49.4'ü kolesterolünü, %50.6'sı kan şekerini ölçtürmüştü. KARRİF-BD ölçeğinden alınabilecek puan 0-28 arasında olup, grubun ortanca değeri 19'du. Farkındalığı olanlarda ölçek puanı daha yüksek bulundu.Sonuç olarak, çalışma grubunun kardiyovasküler riskleri yüksek olup, sağlık hizmeti almak için başvuran bir gruptan oluşmasına rağmen bilgi ve farkındalıkları düşük düzeydedir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin içine kardiyovasküler hastalıklardan korunma yolları ile ilgili uygulamalara ivedilikle geçilmesi ve durumun değerlendirilmesi kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases (CVD) are leading reason of death and disability on entire world. Information level of cardiovascular diseases risk factors needs to be evaluated for planning and assessing programs that implemented for being protected from cardiovascular diseases. The aim of the study is to determine people's awareness and knowledge level about cardiovascular diseases in semi-rural region of Eskişehir. This cross-sectional study conducted on 20 years and older adults who applied primary health care services in 4 counties (Sivrihisar, Mahmudiye, Alpu&Beylikova) which belongs to Eskişehir Osmangazi University Training&Research Area between 1-31 October 2015. At the end of the study, 1850 data are approved to assess. Prepared questionnaire for study was prepared based upon“Chronic Diseases and Risk Factors Survey in Turkey.”Questionnaire consisted of 3 parts. First part included descriptive characteristics and medical information of patients, second part included awareness of cardiovascular risk factors and third part included“The Cardiovascular Disease Risk Factors Knowledge Level (CARRF-KL)”on the purpose of people's knowledge level about cardiovascular diseases. In the study group, %12.7 of male and %16.9 of female had physician diagnosed diabetes (p=0.011), %26.4 of male and %32.1 had hypertension (p=0.008), %51.6 of male and %58.8 of female was obese (p=0.009), %11 of male and %14.1 of female had hyperlipidemia (p=0.045), %11.9 of male and %7.5 of female had cardiovascular diseases (p=0.001), %2.7 of male and %1.9 of female had cerebrovascular disease. In the study group only %86.3 of them was measured their blood pressure, %49.4 was measured their cholesterol, %50.6 was measured their blood glucose within the last 3 years. The total score which can be taken from CARRF-KL ranged between 0-28, the median score was 19 in the study group. Finally, the study group has high cardiovascular risk and their knowledge and awareness at lowest level despite the group who has applied for health care service. In primary health care services, coming into effect urgently and assessing the issue related to be preserved from cardiovascular diseases are come to a conclusion