Eskişehir Osmangazi Üniversitesi büro ve temizlik iş kolunda çalışan kadınlarda toplumsal cinsiyet algısının emzirmeye etkisinin değerlendirilmesiyle ilgili niteliksel bir çalışma
A qualitative study related to evaluation of effect of social gender a qualitative study related to evaluation of effect of social gender perception on breast-feeding in women which are employeed in office job and cleaning services eskişehir osmangazi university (ESOGÜ) faculty of medicine, department of public health, expertise thesis, Eskişehir
  1. Tez No: 435646
  2. Yazar: EMİNE AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde büro memuru ve temizlik işçisi olarak çalışan emziren kadınların duygu, düşünce ve deneyimlerimden faydalanılarak işyeri koşullarının ve toplumsal cinsiyet unsurlarının emzirme üzerine etkisinin ortaya konulması amacıyla yapıldı. Çalışma, 01 Eylül 2014 – 01 Mart 2015 tarihleri arasında, ESOGÜ'de büro personeli ve temizlik işçisi olarak çalışan kadınlar üzerinde gerçekleştirilen nitel tipte bir araştırmadır. Çalışma grubunu, seçim kriterlerine uyan, çalışmaya katılmayı kabul eden 35 kadın oluşturmuştur. Bu çalışmada veriler, yarı-yapılandırılmış yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından aynı zamanda ses kayıtlarıda alınarak elde edildi. Edilen veriler doğrultusunda oluşturulan tema ve alt temalar Sosyo ekolojik model (referans) kullanılarak değerlendirildi. Çalışmamızda kadınların annelik ve süt izin haklarının yetersiz olduğu ve bu durumun emzirmelerini olumsuz etkilediği bulundu. İş yerinde kreş ve emzirme odalarının yetersiz olduğu ve çalışma şartlarının emzirmeyi desteklemediği görüldü. Ücretli işlerde çalışan ve aynı zamanda ev içi işlerini de devam ettiren kadınlarda emzirmenin ilave iş yükü getirdiği saptandı. Kadınlar toplumun ideal annelik algısının, emzirme döneminde ücretli işte çalışmaya devam etmemesi yönünde olduğunu belirttiler. Çalışmamızın yapıldığı kurumda emzirme odaları, yurt ve kreş ihtiyacının giderilmesi ve hizmet içi eğitimlerde de çalışanların yanı sıra özellikle amirlere yönelik toplumsal cinsiyet eşitliği açısından bilgilendirilme çalışmalarının yapılması gerektiği kanısına varıldı. Toplum geneline ve aileye yönelik toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı kazandırılabilmesi için, ulusal toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının oluşturulması ve uygulanması ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted for the purpose of presenting the effects of workplace conditions and elements of social gender in regard to breast-breeding with women's emotins, thoughts and experiences who work as office worker and cleaner in ESOGÜ. This study is a qualitative research which conducted between September 1, 2014 and March 1, 2015 with 35 women office workers and cleaners who have kids aged under 2, just returned from maternity leave, agreed to participate to study and matching the criteria. Data were obtained by face to face semi-structured interview and recorded audio. Themes and sub-themes which were classified by obtained data were modelled according to socioechologic model. It was found that maternity leave and breast-feeding leave of wage-labourer women are insufficient and have negative effect on breast-feeding. It was determined that workplace's physical and working conditions are unsatisfying during breast-feeding period. It was found that women were working as wage-labourer for economic reasons and carrying on housework and breast-feeding at the same time increase their work incremently. It was determined that society's ideal maternity perception doesn't allow women to work as wage-labourer in breast-feeding period. It was seen that breast-feeding rooms, dormitory and kindergartens as well as seminaries as inservice trainings related to social gender equality especially for office chiefs are needed. Besides education activities related to social gender equality for general community as well as family, by implementing extensive national social gender equality policy can contribute to elimination of social gender equality.