Deneysel timpanik membran perforasyonu onarımında greft ile birlikte kullanılan plateletten zengin plazmanın etkinliğinin araştırılması
Effectiveness of the platelet rich plasma which used with graft material in experimental tympanic membran perforation repairement
  1. Tez No: 435647
  2. Yazar: MEHMET AKİF AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN NİYAZİ ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Deneysel timpanik membran perforasyonu onarımında plateletten zengin plazmanın (PRP) tek başına ya da yağ grefti ile birlikte kullanıldığında olan etkilerinin gösterilmesi amaçlandı. Wistar albino cinsi, yetişkin 30 adet dişi rat 3 gruba ayrıldı. İlk grupta yer alan ratlara bilateral miringotomi yapıldı. Sol zara PRP solüsyonu uygulandı. Sağ zar kontrol amaçlı spontan iyileşmeye bırakıldı. İkinci grupta yer alan ratların sol zarına miringotomi yapıldıktan sonra inguinal bölgeden alınan yağ dokusu ile greftleme yapıldı. Üçüncü grupta yer alan ratların sol kulak zarına miringotomi yapıldıktan sonra PRP emdirilmiş yağ dokusu ile greftleme yapıldı. İlk grupta yer alan ratlara günlük otomikroskopik kulak muayenesi yapıldı ve perforasyonların kapanma zamanları kaydedildi. İkinci ve üçüncü grupta yer alan ratlara 3., 5., 7., 10. ve 14. günlerde her gruptan randomize 5'er hayvan seçilerek otomikroskopik muayene yapıldı, greftlerin durumu değerlendirildi. Ratların 21. gün dekapitasyonu sonrası histopatolojik inceleme yapıldı. İlk gruptaki ratlarda PRP uygulanan kulaklarda perforasyon kapanma süresinin anlamlı derecede kısa olduğu saptandı. Diğer yandan, ikinci ve üçüncü gruptaki ratların yağ greftleri otomikroskopik ve histopatolojik olarak karşılaştırıldı. Üçüncü gruptaki ratlarda greft rejeksiyonu görülmezken, ikinci gruptaki 1 ratta greft rejeksiyonu görüldü. İkinci ve üçüncü grubun histopatolojik veriler yönünden karşılaştırılmasında normal adiposit alanı ve matür damar sayısı yönünden Grup 3 lehine, granülasyon dokusu alanı ve vakuolizasyon yönünden ise Grup 2 lehine anlamlı düzeyde yüksek sonuçlar elde edilmiş olup, nekrotik alan yönünden iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. PRP, timpanik membran perforasyon iyileşme süresini hızlandırmış ve yağ grefti başarı oranını arttırmıştır. Bu çalışma PRP ile birlikte hazırlanan yağ greftinin etkilerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate of effectiveness of the PRP used either alone or with fat graft in experimental tympanic membran perforation repairement. Adult, female 30 Wistar rats were divided into three groups. In group 1, tympanic membranes perforated bilaterally. PRP solution were applied to the perforations of the left sided. The right tympanic membranes left to heal spontaneously, as control. In group 2, left tympanic membranes were perforated. And then fat graft harvested from inguinal region and perforation was grafted with it. In group 3, left tympanic membranes were perforated. Fat graft harvested from inguinal region, too. Then fat soaked with PRP and perforation was grafted it. In group one, daily otomicroscopic examinations of the tympanic membrane perforations were performed and perforation closure time recorded. Five rats, which in group 2 and 3, were selected randomly for graft situation at 3th, 5th, 7th, 10th and 14th days and otomicroscopic examination observed. All rats were sacrificed at 21 days after perforation and histopathologic examination was observed. PRP applications significantly shortened the healing time in group one rats tympanic membrane perforations. We compared fat graft histopathologic and otomicroscopic observations between group two and three. While we didn't see graft rejection in group three, we saw 1 graft rejection in group two. Significantly high results in favour of Group 3 in terms of the adipocyte area and number of mature vessels, and in favour of Group 2 in terms of the granulation tissue area and the vacuolisation area were obtained, while no significant difference could be found between the two groups in terms of the necrotic area. PRP accelerated the healing process of the tympanic membrane perforations and improved the success rate of fat graft. This study demonstrated the efficacy of fat grafts prepared with PRP on rat tympanic membrane.