Malign biliyer obstrüksiyonların palyatif tedavisinde perkütan endobiliyer radyofrekans ablasyon(RFA) yöntemi ile stent yerleştirilmesi, tedavi sonrası stent patensinde RFA yönteminin etkinliği
Percutaneous endobiliary radiofrequency ablation(RFA) combined with biliary stent placement in the palliative treatment of malignant biliary obstructions, the efficacy of RFA on stent patency
  1. Tez No: 435648
  2. Yazar: ESİN KURTULUŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BERAT ACU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Malign biliyer obstrüksiyonların palyatif tedavisinde perkütan endobiliyer radyofrekans ablasyon(RFA) yöntemi ile stent yerleştirilmesi, tedavi sonrası stent patensinde RFA yönteminin etkinliği. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2016. Bu çalışmada amacımız; malign biliyer obstrüksiyonların palyatif tedavisinde perkütan transhepatik RFA işleminin uygulanabilirliğini ve güvenilirliğini ortaya koymak, stent patensisini ve RFA yönteminin etkinliğini değerlendirmektir. Unrezektabl tümöre ikincil malign biliyer obstrüksiyonu gelişen, farklı histopatolojik tanılara sahip 21 hastaya Haziran 2014 ile Ekim 2015 tarihleri arasında perkütan biliyer drenaj sonrası, perkütan transhepatik endobiliyer RFA ve stent (SEMS) yerleştirme işlemleri uygulandı. İşlem sonrası 6 ay boyunca aylık biyokimyasal ve sonografik takip yapılarak takip süresince gelişen komplikasyonlar kaydedildi. Takip edilen 3 hastada(%15) ortalama 3 ay sonra tümör ingrowhtuna bağlı stent tıkanıklığı gelişti ve tekrar perkütan endobiliyer RFA uygulandı. Çalışmamızda 21 hastaya 24 perkütan endobiliyer RFA işlemi %100 teknik başarı ile uygulandı. İşlem sonrası medikal tedaviye yanıt veren ağrı ve kolanjit atakları sık görülen komplikasyonlardı. İlk 30 günde endobiliyer RFA uygulama ile direkt ilişkili ölüm saptanmadı. Takiplerde 1.ayda bilirubin düzeyleri bütün hastalarda normal sınırlara(
Özet (Çeviri)
Percutaneous endobiliary radiofrequency ablation(RFA) combined with biliary stent placement in the palliative treatment of malignant biliary obstructions, the efficacy of RFA on stent patency. Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Department of Radiology. Eskişehir, 2016. The purpose of this prospective study was to investigate the feasibility and safety of percutaneous transhepatic endobiliary RFA combined with biliary stenting in the palliative treatment of malignant biliary obstruction.We also aim to evaluate the efficacy of RFA on stent patency. Between June 2014 and October 2015, a total of 21 patients with different histopathological diagnosis and developing malignant biliary obstruction due to unresectable tumours, who had been referred to our interventional radiology department, were included in this study. After percutaneous biliary drainage, percutaneous endobiliary RFA combined with biliary stenting procedures underwent. Patients were followed-up every month during the 6 month. Biochemical and sonographic follow-up was performed to confirm stent patency and the complications were recorded. During follow-up,in3patients (15%) stent restenosis due to tumour ingrowth occurred approximately 3months later and percutaneous endobiliary RFA was performed again successfully. In our study, a total of 24percutaneous endobiliary RFA was performed with 100%technical success in 21patients.. In the first 30 days there were no deaths directly related to endobiliary RFA. In the first month follow-up the levels of bilirubin decreased in the normal range(