OSAS'lı hastalarda PAPP-a düzeyleri ve OSAS şiddeti ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the PAPP-A levels in OSAS patients and relationship between its severity
- Tez No: 435657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) uyku sırasında üst hava yolunun sürekli olarak tekrarlayan tıkanmaları ile seyreden kardiyovasküler ve serebrovasküler olaylar için bilinen risk faktörü olan bir hastalıktır. Patogenezi tam olarak aydınlatılamamakla birlikte inflamasyonun rolü olduğunu bildiren çalışmalar mevcuttur. OSAS'ta tekrarlayan hipoksi ataklarının, çeşitli inflamatuvar mediatörlerin salınımına ve inflamatuar sürecin başlamasına yol açtığı ileri sürülmüştür. Bir metalloproteinaz olan gebelikle ilişkili plazma proteini-A'nın (PAPP-A) enflamatuar yolaklarda rol oynadığı düşünülmektedir ve son yıllarda birçok hastalıkta çalışılmıştır. OSAS' ta PAPP-A seviyelerinin nasıl olduğunu gösteren ve OSAS PAPP-A ilişkisine dair yayınlanmış bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada; OSAS hastalarında PAPP-A düzeyleri, PAPP-A düzeyleri ile OSAS şiddeti, apne hipopne indeksi (AHI), uyku evreleri, O2 düzeyleri ve vücut kitle indeksi (VKİ) arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metot: Bu çalışmaya 44 OSAS 'lı hasta ve 44 sağlıklı yetişkin dahil edildi. OSAS tanılı hastalar AHI' ye göre hafif (5-15), orta (16-30) ve ağır (>30) OSAS olmak üzere üç grupta sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is characterized by recurrent episodes of upper airway obstruction during sleep with associated intermittent hypoxia. OSAS is an increased risk for cardiovascular and cerebrovascular conditions and events. Although pathogenesis of OSAS is debated, inflammation has been indicated as a potential mechanism. And also, OSAS has indeed been associated with elevated levels of various circulating inflammatory markers. Pregnancy associated plasma protein-A (PAPP-A) is one of zinc-binding metalloproteinase that has an important role in inflammatory processes. It has been studied in many inflammatory and immunological diseases in recent years. In our knowledge there are no published studies on the relationship between OSAS and serum PAPP-A levels. In this study, we aimed to investigate serum PAPP-A levels in patients with OSAS and the relationship between PAPP-A levels and severity of OSAS, apnea-hypopnea index (AHI), O2 levels, sleep stages and body mass index (BMI). Material method: 44 patients with OSAS and 44 healthy adults were included in this study. The exclusion criteria's were rheumatic or systemic inflammatory disease, advanced liver or kidney failure, diabetes, heart failure, known hypertension, pregnancy, prerenal azotemia, known history of coronary artery disease (CAD), history of major trauma or surgery with in six 6 months, inhaled nasal or systemic corticosteroid use or other anti-inflammatory medications, asthma, COPD, rhinitis, or atopy and those with